Китайският луноход "Нефритен заек" влезе, както бе планирано, за трети път в спящ режим за икономии на енергия заради лунната нощ. Нерешените механични проблеми, които могат да застрашат работата му все още не са отстранени, съобщиха ИТАР-ТАСС и ДПА.
Специалистите все още се опитват да открият причината за проблема поради който роувърът беше изключен за втория си спящ режим. Радарът, панорамната камера и оборудването за инфрачервени снимки работят, но могат да правят само наблюдения на фиксирана точка.
Проблемите със системата на управлението на лунохода все още не са решени. През лунната нощ, която продължава 14 земни денонощия, енергийните панели не получават слънчева енергия, а околната температура пада до минус 180 градуса по Целзий. Сеансите за връзка със Земята се свеждат до минимум и космическият апарат е в неактивно състояние.
"Нефритеният заек" е на Луната от 15 декември миналата година, когато Китай осъществи първото меко кацане на нашия естествен спътник от повече от 37 години. Подобно постижение имат само САЩ и СССР. Мисията е предназначена за изпитания на нови технологии и събиране на научни данни. Роувърът ще работи на Луната около три месеца, а апаратът "Чанъе 3", с който той беше спуснат, ще работи там една година, предаде БТА.