Екип от германски учени е изобретил иновативни синтетични залепващи се материали, вдъхновени от начина на прикрепване на геконите. Освен че не използват никакви традиционни химически субстанции за залепване, въпросните материали могат да се включват и изключват по желание чрез натиск, което ги прави удобни за ползване в редица области, съобщават от phys.org.
Геконите са гущери, които разполагат с уникален метод на прикрепване по стените. Вместо с вендузи или химически субстанции, те се придържат към идеално равни и отвесни повърхности с помощта на нишковидни образувания по възглавничките на лапите, които използват междумолекулните сили на привличане на микрониво. Всяка от тези сили е много слаба, но обединени те стават достатъчно мощни, за да придържат животното стабилно прикрепено към гладка повърхност.
През 2007 г. изследователи от германския институт Лайбниц създават изкуствени залепващи материали, които могат да се включват и изключват посредством промяна на оказваното налягане върху тях. Сега същата група показа нагледно как може да се постигне този ефект и посредством промяна във формата на повърхностните фибри.
Самите синтетични материали се включват чрез първоначален натиск към повърхността, към която трябва да се прикрепят. Отлепването става чрез повторен по-силен натиск, който променя формата на фибрите.
Откритието означава, че самите материали ще могат да бъдат прецизно контролирани. Ако методът се приложи върху биоразградими материали, то той може да бъде използван например за деликатни медицински процедури, които изискват прецизното боравене с малки и крехки обекти.
Така в бъдеще хирурзите ще могат да възстановяват спуканите тъпанчета на ушите ни, без да им се налага да използват стандартните шевове.