Има надежда за любителите на котки, които са алергични към своите домашни любимци, тъй като учени са разработили лекарство, което спира нежеланите алергични реакции, а не просто лекува симптомите, съобщава вестник Telegraph.
Изследователите открили как точно животните предизвикват алергии при различните хора и установил как имунната система идентифицира и реагира на алергените.
Екип от имунолози от Катедрата по молекулярна медицина към Нотингамския университет идентифицирал компонент от клетките, който играе ключова роля в предизвикването на алергични реакции към микроскопичните парченца котешка кожа, които лесно се пренасят във въздуха.
Работата на учените е съсредоточена най-вече към ролята на манозния рецептор, който се намира на повърхността на дендритните клетки, намиращи се върху кожата, носа, белите дробове и стомаха. Тези клетки са сред първите в имунната система, които влизат в контакт с алергените.
Екипът установил, че манозният рецептор играе основна роля, не само при разпознаването на алергените, но и провокира алергичната реакция към тях.
"През последните няколко десетилетия се наблюдава рязко увеличение в разпространението на алергичната астма при децата и тя достига до епидемични размери в много индустриални страни", коментира д-р Амир Гаем-Магами, ръководител на изследването.
Алергията е заболяването, причинено от начина, по който телата на имунната система реагират на обикновено безвредни неща от околната среда, наречени алергени. Тялото счита, че имунната му система е подложена на атака - ето защо освобождава химични вещества, включително и хистамин, което води до класически симптоми като сърбеж на очите, хрема, кихане и хрипове.
Според учените това откритие може да проправи пътя за разработване на нови начини за лечение на алергии, вариращи от кихане до сериозни астматични пристъпи.