Международна мисия се отправя към бреговете на Тайван в търсене на горивото на бъдещето.
Става дума за метан хидрат – един от потенциалните енергийни източници на идните десетилетия, а в търсенето на залежите ще участва изследователски кораб с екип от германски и тайвански учени на борда.
Издирваното вещество представлява фосилно гориво, което се състои от силно сгъстен газ метан, уловен в леда на места с високо налягане и ниски температури под морското дъно на континенталния шелф, както и под вечно замръзналите области на Арктика, пише Econ.bg.
4700-тонния германски кораб Sonne се отправи на 50-дневна експедиция, край тайванския бряг, която ще струва близо 4 млн. долара.
"Това ще бъде първият път, в който ще можем да направим проучване на терен за тази субстанция", коментира Уейн Уонг от тайванския национален научен институт пред AFP.
Метан хидратът, познат още като горящ лед, бе успешно извлечен по-рано този месец в Япония, като събитието бе определено като първия голям пробив на страната по отношение на енергийната ѝ независимост.
Според някои проучвания северозападно от Тайван може да има залежи на метан хидрат, които да задоволят енергийните нужди на страната за период до 50 години.