Ниското налягане в марсианската атмосфера и особеният механичен състав на марсианската почва са ги превърнали в гигантска въздушна помпа и филтър, твърдят физици в статия, публикувана в сп. Nature Physics.
Преди около 4 млрд. години Марс е бил топла и влажна планета, а налягането на въздуха при неговата повърхност е било съпоставимо с атмосферното налягане на Земята.
С времето Марс е загубил голяма част от атмосферата си и се е превърнал в студена и суха пустиня. Сега налягането на атмосферата там е 100 пъти по-малка от това на Земята.
Учените от университета в Дуисбург са изследвали размерите на частиците в марсианската почва, тяхната форма и химичния им състав. Те са обърнали внимание, че типичните размери на порите в почвата на Марс съответстват на разстоянието, което газовите молекули могат да прелетят по права линия, без да се сблъскат с други частици.
Това съотношение е крайно важно за учените, тъй като при ниско налягане на газа такива пори се превръщат в своеобразни помпи, "засмукващи" молекулите на газовете благодарение на разликата в температурите на повърхността на Марс и в дълбочината на почвата.
Физиците са провели експеримент на Земята, като изхвърлили контейнер с "марсианска" почва от кула и наблюдавали съдържанието му с камера, което им позволило да имитират условията на Червената планета в продължение на 9 секунди.
На база на получените данни изследователите са построили модел на горните слоеве на марсианската почва, опитвайки се да оценят обема на засмуквания въздух и да разберат на каква дълбочина прониква той и къде изчезва. Оказало се, че въздухът на Марс ще се засмуква от неговата почва в тъмните участъци на местностите и ще прониква на дълбочина пет-шест сантиметра.
Голяма част от такива молекули ще се връщат обратно в атмосферата в осветените и нагрети области от почвата, но част от тях ще остава под повърхността. Според учените този процес прави Марс уникална планета, чиято почва се явява гигантски филтър и помпа, допълва РИА Новости.