Пилотирана експедиция на Марс ще бъде "обречена на провал", ако НАСА не промени своята методика на планиране на полет до Червената планета. Това казва Националният изследователски съвет (NRC) на САЩ.
Както се обяснява в доклад, подготвен от NRC, без достатъчно финансиране, ясни цели и помощ от други страни – като например Китай, изпращането на астронавти на Марс е невъзможно.
САЩ, според експертите на съвета, трябва да се откажат от сегашния подход към подготовка за експедиция и по-специално от строителството на ракети с голяма товароподемност, известни като "Система за космически стартове" (SLS), както и от пилотирания кораб "Орион".
Националният изследователски съвет препоръчва на НАСА да избере един от три варианта за организирането на полет до Марс. Всички варианти предвиждат старт от Международната космическа станция. Два от тях подразбират пилотиран полет на Луната, където ще бъде построена база за бъдещи експедиции на Марс.
Третият вариант предлага да се изведе с автоматична сонда астероид на лунна орбита и да се изпрати експедиция на него. Тази мисия след това трябва да стигне до един от спътниците на Червената планета, да излезе на орбита на Марс и чак след това да кацне на самата планета.
И трите варианта изискват международно сътрудничество и партньорство с частни фирми, става ясно от доклада. Стойността на космическата програма не се назовава от експертите на NRC.