Космическият кораб "Джуно", който използва слънчевата енергия, ще бъде изпратен на пътешествие до Юпитер, където устройството ще изследва най-голямата планета в Слънчевата система.
Изстрелването в Космоса ще стане с ракетата "Атлас V" от "Кейп Канаверал", съобщава yahoo. "Джуно" ще прекара пет години и милиони километри разстояние от Юпитер, съобщават още от НАСА.
Корабът най-вероятно ще кацне на планетата след 6 години и ще направи обход на полюсите й. Цялата мисия, осъществена от НАСО, струва 1,1 млрд. Долара.
Юпитер е петата по отдалеченост от Слънцето планета и най-голямата в Слънчевата система. Юпитер и другите газови гиганти в Слънчевата система (Сатурн, Уран и Нептун) са известни още като юпитероподобни планети, планети-гиганти.
Юпитер е известен на човечеството още от древни времена, и присъства във вярванията и митологиите на много култури. Планетата е именувана от римляните и носи името на бог Юпитер от тяхната митология.
В гръцката митология това е главният бог, гръмовержецът Зевс. Затова астрономическият символ е стилизирано изображение на светкавица. Погледнат от Земята, Юпитер има величина от -2,94, което го прави най-яркият обект на нощното небе след Луната и Венера.
Основната част от общата му маса е водород; една четвърт от масата му се състои от хелий. Наличието на ядро не е потвърдено, но е възможно скалисто такова да съществува и да е съставено от тежки елементи.
Бързото въртене на планетата ѝ придава формата на сплеснат сфероид. Външната атмосфера е видимо разделена на различни пояси в зависимост от географската ширина и отдалечеността им от екватора, като в преходните области между поясите постоянно се образуват циклони и бури.