НАСА успя да си хареса астероид, на който след около десет години да изпрати астронавти. Космическият камък 2011 MD периодично преминава сравнително близо до Земята.
С помощта на орбиталния телескоп Spitzer е установено, че диаметърът на астероида е 6 метра, а масата му е около 100 тона. Той се отличава с много ниска плътност, което се обяснява с особеностите на неговия строеж.
Учените смятат, че във вътрешността на 2011 MD има големи празнини или той представлява "купчина камъни", които се задържат заедно "благодарение на гравитационни или други сили".
През 2019 година НАСА планира да изпрати към астероида автоматичен апарат, който да го улови с метална мрежа (както казват инженерите – да го "пусне в торбата") и да го премести на устойчива орбита около Луната.
След това, в средата на следващото десетилетие, към астероида ще бъде изпратен пилотиран кораб.
Друг вариант предвижда на окололунна орбита да бъде доставен не цял астероид, а само част от него с размер на голям скален блок. В този случай обаче няма да бъде избран 2011 MD, а по-голям астероид. Както съобщава НАСА, засега в списъка на кандидатите за такъв експеримент влизат девет небесни тела, но търсенето на нови обекти продължава.
Космическата агенция на САЩ съобщава, че планира да се спре на един от тези два варианта към края на годината. Дотогава НАСА възнамерява да анализира различни концепции за създаването на автоматичен апарат, който да "постави капан" за астероида. Обсъжда се също астронавтите да полетят към него с кораба Orion, създаван от компанията Lockheed Martin. Той ще бъде изстрелян с тежка ракета носител SLS, разработвана от друг гигант на авиокосмическата промишленост на САЩ – Boeing. НАСА се надява, че след това тази система ще бъде използвана за пътешествия на човека на Марс.
Помощник-директорът на НАСА Уилям Герстенмайер заявил, че проектът ще помогне да се подготви "полетът на човека в Далечния космос", включително на Червената планета, и ще послужи за осигуряване на безопасността на Земята от астероидна заплаха. Но редица американски експерти смятат, че тази идея едва ли ще бъде оправдана от научна, финансова и техническа гледна точка.
Затова Конгресът на САЩ наскоро изиска НАСА след подробен анализ да му съобщи колко ще излезе на държавната хазна "ловът на астероид" и как ще се отрази това на другите космически програми.
За търсене на подходящ кандидат сред небесните тела и създаването на необходими технологии в бюджета на НАСА за 2014 финансова година са заделени около 100 млн. долара. Според изчисленията на космическата агенция на САЩ общо астероидният проект ще струва 1,25 млрд. долара, но независими специалисти предупреждават, че накрая разходите ще се окажат два пъти повече, допълва ИТАР-ТАСС.