Американската космическа агенция НАСА ще тества в космоса раздуваем жилищен модул, за да определи потенциалните ползи от подобни конструкции за изследователски и комерсиални дейности в космоса, съобщава сп. Forbes.
Проектът е дело на аерокосмическата компания Bigelow Aerospace, която миналата сключи с НАСА договор за 17,8 млн. долара по проект за потенциалното разрастване на Международната космическа станция (МКС). Според експертите от американската космическа агенция новият модул ще демонстрира качествата на подобни конструкции в проучванията на дълбокия космос.
Надуваемата космическа технология не е нещо ново. Всъщност тя е била използвана още в зората на космическите изследвания. Първите пасивни комуникационни сателити - Echo 1 и Echo 2, са били надуваеми. Тогава тази технология била използвана, тъй като през далечната 1958 г. експертите на НАСА решават, че масивните сателити са твърде големи, за да бъдат поставени на ракетите Тор и Делта.
Самата идея за раздуваемата стая, която да е подходяща за живот на астронавтите, се обсъжда от десетилетия. Поради бюджетните ограничения проектите от рода на надуваеми жилища, които да се използват за първите заселници на Марс, бяха прекратени през 2000 г.
Компанията Bigelow, която е основана в края на 90-те, разработва свои обитаеми конструкции от години. Нейното най-актуално предложение е надуваемата стая BA 330. Моделът е с вместимост от 330 кубични метра, които могат да бъдат обитавани от шестима души за дълъг период.
Според създателите си BA 330 притежава радиационна защита, чиято ефективност се равнява поне на тази на МКС. Надуваемата стая ще разполага и с четири големи прозореца, през които обитателите могат да гледат навън.
Все още не е ясно дали от НАСА са избрали да качат на МКС точно BA 330 или друга обитаема конструкция. Очаква се това да се разбере в сряда (16 януари), когато ще бъде проведена съвместна пресконференция с представители на Bigelow.