Инициативата "Иновативна платформа" се предлага като интернет платформа в подкрепа на иновативни предприятия. Това каза Вихра Андонова от Фондация "Евро-преспективи" и експерт по проекта.
Иновативната платформа ще бъде активирана в края на април. След регистрация в платформата всички заинтересовани от управлението на иновациите (мениджъри, обучители, посредници, консултанти, правителствени и неправителствени експерти и др.) ще получат достъп до специализирана информация, ще имат възможност да задават въпроси и да получават отговори и съвети. Те ще имат възможност да търсят финансиране на иновационните си проекти, да заявяват желание за по-задълбочена експертна подкрепа и др.
"Без иновации няма конкурента икономика, а със стари производства е трудно да се борим в настоящия момент", коментира Вихра Андонова. Тя допълни, че фирмите трябва да се окуражават, за да търсят иновативност за своето производство.
Крайната цел на платформата е малките и средни предприятия да стигнат до реализация на проект, който да може да бъде комерсиализиран.
Много от фирмите още в първите етапи на своя иновативен проект не знаят докъде искат и могат да стигнат, посочи Андонова. Затова експерти на платформата ще могат да кажат дали иновативната идея има потенциал да бъде развита.
Иновативната идея може да бъде новост, която да има само потенциал за полезен модел в обществото, а ролята на консултантите в платформата е, как тази идея да бъде защитена и развита.
Най-много иновации се правят в сферата на технологиите и поради тази причина и инвестициите за технологичните иновации са най-търсени, заяви експертът по проекта. След технологиите, най-много иновации се правят в производството, а най-малко в сферата на услугите.
Иновативната платформа ще може да консултира компаниите, как да патентоват и иновативните си идеи.
Отначало фирмите няма да заплащат нищо за използването на платформата, но ако иновацията се разработи и се стигне до изпълнението на конкретна услуга, ще има заплащане от тяхна страна.
"Бихме искали да се разбудят мислите на хората, генераторите на идеите да се върви напред и да се предложат по-гъвкави инструменти за финансиране на иновациите", коментира Андонова.
Иновацията е най-рисковият бизнес, но той те извежда на конкурентноспособно ниво, добави още експертът.
Тя даде пример с Австрия и Германия, където за иновации се отделят милиарди евро и дори има цели агенции и институции, които финансират тези проекти.
"Иновативната платформа" ще е от полза на общини, държавни и частни фирми от различни сектори, предприемачи и банкери, университети и изследователски центрове.
Мисията на "Иновативна платформа” е да допринесе за подобряването на иновационния климат в страната чрез стимулиране ефективното управление на иновациите в предприятията и усъвършенстването на институционалната и правната система на иновациите.
Проектът е финансиран директно от Европейския съюз и в него участват 11 партньори от 10 различни страни. Стойността на проекта е 2,7 милиона евро.