Екип от университета в Принстън откри нов свръхпроводник с уникални двойнствени свойства, съобщи ScienceDaily. Поставен при температура от четири келвина (което е -269ºC), материалът демонстрира едновременно свойства на свръхпроводник и на метал.
Откритието може да намери приложение в разработването на следващо поколение електронни устройства (т.нар. квантови компютри), работещи на различен принцип от сегашните. Данни за новия материал бяха публикувани в авторитетното научно списание Nature Physics.
Новият материал, наречен от учените топологичен свръхпроводник, представлява кристал с две електронни идентичности едновременно. Това означава, че при много ниски температури вътрешността на кристала придобива качествата на нормален свръхпроводник, който провежда електричеството при нулево съпротивление.
В същото време повърхността на материала демонстрира свойства на метал, т.е. тя притежава известно съпротивление. Тази двойнственост отваря невероятни възможности за практическото му приложение.
Новата технология позволява създаването на системи, които се нуждаят от минимални количества енергия. Тези машини ще бъдат не само екологични, но и защитени от проблемите, предизвикани от нагряването, които са характерни за сега използваната силициева електроника.
Според учените, едно от най-вълнуващите приложения на материала ще бъде в създаването на ефективни квантови компютри, които ще са способни да откриват грешки в изчисленията веднага, след като се появят и да ги избягват по време на обработката на информацията.
Квантовите компютри са теоретично разработени устройства, които имат способността да съхраняват и обработват информацията, използвайки поведението на субатомните частици. Това е феномен, който възниква при частици с изключително малки размери и е в пълно противоречие с нютоновата механика.
Пример за квантово поведение са електроните, които могат да бъдат на две различни места по едно и също време. Използвайки тези свойства, квантовите компютри ще могат един ден да притежават изчислителна мощ, несравнима с тази и на най-бързите съвременни суперкомпютри днес.