Китай извърши важна стъпка към изпълнение на своите амбиции да изгради обитаема космическа станция, извършвайки своя първи успешен опит за скачване в околоземна орбита.
Космическият кораб Shenzhou VIII извърши скачване с експерименталния модул Tiangong-1 в сряда (2 ноември) в 19:36 ч българско време на височина 343 км над земната повърхност, съобщи AFP, цитирана от PhysOrg.com.
Апаратът Shenzhou, чието име означава "небесен кораб", е модифицирана версия на капсулите, които изпратиха първите китайски астронавти (т.нар. тайконавти) в околоземна орбита през септември 2008 г. Така Китай се превърна в третата страна в историята, изпратила човек в Космоса - след СССР и САЩ.
Целта на Китай е да приключи със строежа на космическата си станция до 2020 г. Тази цел изисква от китайските космически инженери да усъвършенстват технологията за скачване – деликатна маневра, която руснаците и американците успяват да извършат през 60-те години на миналия век.
Маневрата е трудна за изпълнение, тъй като двата апарата, поставени в една и съща орбита и движещи се няколко километра в секунда, трябва да се приближат много внимателно един към друг и така да избегнат разрушителните последици от сблъсък помежду си.
В случая скачването е продължило 8 минути, като апаратите са били направлявани дистанционно с помощта на микровълнови радари, лазери и видеокамери.
Китай възприема космическата си програма като символ на новия си глобален статус, растящия си технологичен опит и успеха на управляващата комунистическа партия да поведе към успешно развитие някогашната бедна нация.
Поредният успех доказва, че страната вече разполага с възможностите да построи собствена космическа станция. Двата апарата ще останат скачени в продължение на 12 дни, след което ще се разделят и отново скачат. По план Shenzhou VIII трябва да се върне на земята на 17 ноември.
Китай планира да извърши 20 управляеми космически пътувания през следващото десетилетие, предаде агенция "Синхуа".