Един ден производителите на биопластмаси може би ще "крадат" ресурси от производителите на хартия, вместо хранителни продукти, както е в момента, смятат учени от университета във Флорида.
Химиците разработили метод за производството на пластмаса, който не се нуждае от хабенето на ценни природни ресурси като храна и горива за изходни материали.
Новият метод се базира бактерия, която произвежда биопластамаса от изхвърлена растителна маса, като например градинските отпадъци.
Днешните биобазирани пластмаси се произвеждат от млечната киселина, изпускана от организми като бактериите по време на ферментацията на растителната маса. Тази млечна киселина може да бъде преработена в големи въглеводородни молекули, които са градивните съставки на пластмасите. Днес въглеводородите се добиват от хранителни продукти като захарната тръстика или царевично нишесте. Традиционните пластмаси пък са базирани на петрола.
Превръщането на ненужната растителна маса в биопластмаса ще помогне за намаляването на цената на този скъп материал, но екологичен материал, смятат учените.
В проучването си изследователите тествали щам на бактерията Bacillus coagulans, която се оказала идеална за целта. Това е първият опит за производството на млечна киселина от растителни отпадъци, при който учените успели да добият достатъчно количество млечна киселина което да оправдае икономически производството ѝ.
За успеха на учените допринесло най-вече откритието, че добавянето на калциев карбонат в процеса увеличава количествата на отделената от бактериите млечна киселина до нивата, произвеждани от ферментиралите храни.
Нещо повече, бактерията се оказала устойчива на високи температури, което също може значително да намали цената на производството на пласмаса. Реакциите в по-гореща среда ще намаляват нуждата от поставянето на скъпи разграждащи ензими в сместа до четири пъти.