Учените откриха отговор на една от основните загадки на звездния прах – защо неговите частици се съхраняват при суровите условия на формирането на звездите и взривовете на свръхнови.
Екип астрономи на Европейската южна обсерватория са успели да проследят процеса по формиране на звезден прах в реално време след избухването на свръхнова. За първи път учените успели да видят как праховите фабрики на Космоса произвеждат своите частици в двуфазен процес. Този процес започва веднага след взрива и продължава няколко години.
Наблюденията на постепенното угасване на свръхновата SN2010jl били провеждани с помощта на Very Large Telescope в Чили.
Астрономите смятат, че свръхновите се явяват главен източник на звездния прах, особено в ранната Вселена, но как и къде се формират и растат отделните прашинки, не беше ясно. Нямаше отговор и въпросът, по какъв начин звездният прах се съхранява независимо от огромните температури при раждането на нови звезди в галактиките. Благодарение на новите наблюдения астрономите за първи път успели да открехнат завесата над тази тайна.
Учените например открили, че прашинките с диаметър над 0,001 мм се формират много бързо в плътната среда около свръхновата. Техният сравнително голям размер позволява успешно да се съпротивляват на деструктивните процеси.
По такъв начин е решена една от основните загадки на звездния прах – неговите частици се оказали по-големи, отколкото се смятало по-рано, именно затова те могат да се съхраняват независимо от високите температури. Но самият механизъм за образуването им все още остава неясен.