Благодарение на марсохода Curiosity и обслужващите го специалисти учените от НАСА и Калифорнийския технологичен институт знаем, че някога нашият космически съсед – Марс – е приличал много повече на Земята, отколкото днес.
Но дори да сме абсолютно сигурни в това, че Червената планета е била близнак на нашата мила родна Земя, то това не би било толкова удивително, както ако открием свидетелства от съществуването на древен живот на нея.
Главното условие за поява на живи организми в този вид, в който ги познаваме, е наличието на вода. Наскоро изследователите от Калифорнийския технологичен институт са открили на Марс следи от цял океан с река, която се е вливала в него. Древното крайбрежие е наречено Ривиера Еол – в чест на бога на ветровете Еол.
Ривиерата е разположена на Еолийската равнина (Aeolis Dorsa), плоска местност, намираща се на хиляда километра източно от кратера Гейл, където сега се намира марсоходът Curiosity.
Изследователите са изучили снимки, направени от камерата HiRISE на космическия апарат Mars Reconnaissance Orbiter. Учените твърдят, че на тях отчетливо се вижда пресъхналата делта на голяма река, падаща в низина, за която се смята, че е била древен океан.
"Отдавна подозирахме, че в Северното полукълбо на Марс някога е имало океан, но не можехме да намерим убедителни доказателства", казва Майк Ламб от Калифорнийския технологичен институт.
Учените възлагат големи надежди именно на Северното полукълбо, тъй като там голяма част от повърхността представляват дълбоки низини. През 2012 г. марсоходът Curiosity вече потвърди, че на Марс са текли реки, но свидетелствата за съществуването на голям воден източник като океан са много по-ценни.
Вероятно океанът е покривал цялата Еолийска равнина, а площта му е била около 100 000 кв. км. За сравнение площта на Черно море е 422 000 км.