Днес най-разпространеното мнение сред космолозите е, че бъдещите мисии до Луната, планетите и звездите ще бъдат изпълнявани не от хора, а от роботизирани системи с изкуствен интелект, пише Softpedia.
Според учените предимствата на роботите в космоса са неизброими. Те идват от факта, че изпращането на хора на места, различни от Луната и може би Марс, е свързани с прекалено много логистични проблеми.
Може би навлизаме във фазата на следваща еволюционна точка на разселване. Първата е била преди около 200 хиляди години, когато значителни промени в климата на Земята довели до миграцията на нашите предци извън пределите на африканския континент, коментира изданието.
Само че този път нашата миграция може да се осъществи без нас, което на пръв поглед звучи странно. Това обаче не означава, че няма да играем роля в това пътешествие, напротив, нашата роля ще бъде от съществено значение, смятат учените.
В нова книга, озаглавена "Зловеща тишина" (Eerie Silence), авторът Пол Дейвис обяснява, че ако някога срещнем извънземни изследователи, най-вероятно това ще бъдат автоматизирани устройства, притежаващи изкуствен интелект.
Всяка извънземна раса, способна на космически пътувания трябва да е открила, че роботите са най-добрия начина за изследване на дълбините на вселената, пише Дейвис.
Машините са способни да издържат на много ниски температури и да оцеляват с много енергия за дълги периоди. Те не се нуждаят от допълнително място на космическите кораби и могат да бъдат командвани по дистанционен път, ако системите за самоуправление откажат.
"Мисля си че е много вероятно и навярно неизбежно че биологичната интелигентност е само преходен феномен, една отминаваща фаза в еволюцията на Вселената " смята авторът на "Зловеща тишина".