Русия е готова да усвоява Луната и Марс "ръка за ръка" със своите "китайски приятели", заявил руският вицепремиер Дмитрий Рогозин по време на кръгла маса, провеждана в рамките на изложбата "Първо руско-китайско ЕКСПО".
"Ако говорим за пилотирана космонавтика и за усвояване на Далечния космос, съвместното усвояване на Слънчевата система... преди всичко това са Луната и Марс, ние тук сме готови да се движим заедно с нашите китайски приятели ръка за ръка", били думите на Рогозин.
Сега Русия провежда дълбока реформа в ракетно-космическия отрасъл, опитвайки се да навакса изоставането от технологичния прогрес, напомнил вицепремиерът.
"Това се съпровожда с аварийност, затова не можем спокойно да гледаме това, и дълбоките реформи, които днес трябва да доведат до консолидация на руската ракетно-космическа промишленост, задължително ще дадат много скоро необходимия резултат", смята Рогозин.
Последната голяма авария в космическия отрасъл на Русия са катастрофите на ракетите носител "Протон-М" през месец май тази година, в резултат на което бил загубен ней-мощният руски спътник за връзка. Разглеждали се няколко версии, включително саботаж.
Освен това в планираните дати не се състоял първият изпитателен старт на новата екологично чиста руска ракета носител "Ангара". Причините се изясняват.
По думите на Рогозин Русия и Китай в перспектива могат съвместно да създават космически апарати, "както и да си сътрудничат в картографията и комуникациите.
Също така Роскосмос подписал с китайските си колеги меморандум "по сътрудничество по глобалните навигационни спътникови системи". Рогозин отбелязал, че руската навигационна система ГЛОНАСС и китайската "Бейдоу" "много добре" се съчетават една с друга.
Сътрудничеството между двете страни се активирало след състоялата се в края на май визита на Владимир Путинн в КНР. Главен резултат от визитата станало подписването на най-големия в отношенията между двете страни газов контракт – "Газпром" ще предоставя годишно на Китай по 38 млрд. кум. м газ в продължение на 30 години. Общата сума на договора е около 400 милиарда долара.