Изследователи от американската клиника Мейо в Минесота са създали метод на генна имунизация, който ще спомогне в борбата както срещу котешкия вирус, предизвикващ СПИН, така и срещу смъртоносния му човешки вариант.
В резултат на експериментите си учените създали светещи в зелено котки, които притежават вроден имунитет срещу коварното заболяване, информира medicalxpress.com.
Вирусът на котешка имунонедостатъчност (ФИВ) предизвиква СПИН при котките по подобен на човешкия ХИВ начин. Той прониква и унищожава Т-клетките в тялото на котките, които се борят с инфекциите. Основният проблем тук е, че котешките и човешките версии на протеините, които ефективно защитават клетките ни срещу атаки от вируси, са неефективни срещу ФИВ и ХИВ.
Екипът от лекари, вирусолози, ветеринари и генетици успели да имитират начина, по който еволюцията създава защитни протеинови версии за дълги периоди от време. Учените създали метод за вкарването на ефективни версии на защитните протеини, извлечени от маймуни в котешкия геном.
Ефектът бил постигнат благодарение на вкарването на защитния ген от Макак резус в оплодена котешка яйцеклетка, който блокира проникването на ФИВ вируса в котешките Т-клетки. Към него бил добавен и ген от медуза, който да проследява въздействието на защитните протеини. Той накарал котките да излъчват мека зелена светлина на тъмно.
Резултатите от изследването показали, че методът за влагане на гени в котешкия геном е много ефективен, тъй като вродената имунна защита срещу ФИВ оставала активна при всички новородени от следващите поколения.
Въпреки успеха си, този специфичен трансгенетичен подход обаче няма да се използва директно за лечение на заразени хора с ХИВ или на котки с ФИВ. Той обаче би помогнал на изследователите в областта на хуманната и ветеринарната медицина да разберат как тези гени могат да бъдат използвани за усъвършенствана генна терапия на СПИН.