Европейските астрономи предлагат да се търсят планети гиганти в околностите на близки до нас кафяви джуджета – несъстояли се звезди със свръхмалка маса, което ще помогне да се подобрят методите за търсене на малки планети с космическите и наземните обсерватории, се казва в статия, приета за публикуване в сп. Astronomy & Astrophysics.
Анри Бофин от Европейската южна обсерватория (Чили) и колегите му стигнали до този извод, след като открили намеци за съществуването на планети в близката до нас система от две кафяви джуджета WISE 1049-5319. Тя е разположена в съзвездие Корабни платна на 6,5 светлинни години от Земята и е открита през март тази година.
"Двете джуджета в тази система са отдалечени едно от друго на разстояние, равно на три дистанции между Слънцето и Земята (три астрономически единици). Тъй като тяхната маса е изключително малка, те губят около 20 години за извършване на едно завъртане едно около друго", пояснява Юрий Белецки от обсерваторията Лас Кампанас (Чили).
Бофин и колегите му се заинтересували от WISE 1049-5319 и започнали да го наблюдават с инструмента FORS2 на телескопа VLT. Учените уточнили орбитите на кафявите джуджета, определили приблизителните им маси и проследили всяко от тях поотделно.
Събраните данни веднага показали, че движението на звездите в тази система много трудно може да се обясни с моделите, в които присъстват само две небесни тела. Според изчисленията планета гигант вероятно прави компания на едно от джуджетата. Тази планета може да е 3-20 пъти по-тежка от Юпитер и извършва едно завъртане около светилото за два месеца или година, в зависимост от параметрите на моделирането.
Изследователите планират да проведат допълнителна сесия наблюдения на WISE 1049-5319 в близко време и призовават другите астрономи да направят същото. Според думите им новата порция данни може да помогне да се разбере съществува ли тази планета, както и да подобри методите за нейното търсене, допълва РИА Новости.