Училищните кабинети по физика в страната масово се затварят и тези стаи се използват за обучението по други предмети, например за информатика, алармират учени физици.
Заместник-председателят на Съюза на физиците в България (СФБ) проф. Иван Лалов смята, че трябва да се въведе държавен образователен стандарт за учебна среда, в който да се опише в кои училища трябва да има кабинети по физика, химия и биология.
"Тогава, вече директорите ще се стремят да оборудват такива кабинети, но е необходимо също Министерството на образованието и науката да изисква учителите да използват кабинетите за преподаване", казва Лалов.
Според него трябва да има промяна в учебниците по физика, за да станат те по-привлекателни, защото в сегашния си вид те представят физиката не само като труден предмет, но и като недостатъчно интересен за учениците.
Според проф. Лалов учители трябва да участват в написването на учебниците по физика, но не да ги пишат сами. Трябва да има общ колектив за написването на учебниците, в който да има учители, преподаватели от университетите и учени от БАН.
"В тези колективи биха могли да участват и психолози, за да бъде преодоляна психологическата бариера, с която се сблъскват учениците, изучавайки предмета "Физика", отбелязва председателят на СФБ акад. Александър Петров.
Той смята, че в учебниците по физика трябва да я има историята на физиката, която е много увлекателна.
"Историята на физиката включва информация не само за физиците, но и за "драмата на техните идеи", представяща как те са стигнали до различните открития", отбеляза акад. Петров, цитиран от БТА.
Според проф. Иван Лалов в основата на учебниците по физика не трябва да са курсовете по предмета от университетите, "свалени" в средното училище, а да присъстват физичните явления,защото те са много интересни и след тях да следват физичните закони. И двамата учени са на мнение, че сега часовете по физика в училище не са достатъчни и трябва да се увеличи хорариумът им.