Шотлански учени успяха да забавят скоростта на светлината. За целта насочили фотони (елементарна частица, един от калибровъчните бозони, който е преносител на квант енергия на електромагнитното излъчване. Отличава се от другите елементарни частици по това, че има нулева маса в покой, което означава, че във вакуум се движи със скоростта на светлината. ) през оптично устройство, синхронно излъчващо двойка фотони, което променя формата им, съобщи BBC.
Фотоните продължиха да се движат с по-ниската скорост дори след като се върнаха в свободно пространство.Експериментът вероятно ще промени научното разглеждане на светлината.
Скоростта на светлината във вакуум, обозначена с буквата c, се явява една от най-основните физични константи, на които се базира голяма част от съвременната физика, включително и теорията на относителността на Айнщайн, обяснява Megavselena.
В миналото множество усилия били насочени за измерване на точната стойност на скоростта на светлината, но сега достоверно е известно, че скоростта на светлината във вакуум е равна на 299 792 458 метра в секунда. И дори дължината на сегашния еталон за разстояние – метър, е определена с използването на стойността на скоростта на светлината.
Но нови експериментални данни сочат, че скоростта на светлината във вакуум не може да се смята за константа. Стойността на константата с може да се разглежда само в качеството на горен предел на скоростта на разпространение на светлината.
"Не съм учуден, че този ефект съществува – разказва Робърт Бойд, физик от университета на Рочестър. – Чудно е това, че този ефект се явява толкова силен и никой не го е забелязал досега."
"Получените от нас резултати няма да засегнат областта от науката и техниката, в които се използва постоянна светлина от лазери или други източници – разказва Майлс Паджет. – Но физиците, които в своята област използват свръхкъси импулси, ще бъдат принудени да отчитат вероятността от изменяне на скоростта на светлината в своите изследвания."