Пунктовете за търговия с цветни и с черни метали трябва да бъдат изнесени извън жилищните зони.
Това са част от мерките, които се предвиждат с промените в Закона за управление на отпадъците, предложени от Министерски съвет. Целта на промените е да ограничи злоупотребата с практиката на изкупуване и кражбите на метали и съоръжения.
Освен че кражбите причиняват сериозни щети на дружествата, те често водят и до човешки жертви. Един от трагичните случаи миналата година бе, когато от удар от волтова дъга рани две деца в района на столичния квартал "Орландовци".
Именно такива случаи, както и злоупотребите, провокираха масова проверка по пунктовете в столицата, а самите управници поиската по-строги условия за изкупвачите.
По данни на министерството на икономиката в момента 400 пункта се намират в промишлени райони и отговарят на новите изисквания.
Други промени предвиждат физически лица да не могат да изкупуват рискови отпадъци от черни и цветни метали, които са обект на най-чести посегателства - елементи на ж.п.-състави и кабели. Така ще се ограничи продаването от физически лица на кабели, шахти, табели и други ценни предмети, обект на кражби.
Предвижда се в срок шест месеца от влизането в сила на закона площадките за дейности с металосъдържащи отпадъци да бъдат приведени в съответствие с изискванията.
Ако търговецът не успее да направи това в определеното време, е длъжен да преустанови дейността си и да заяви площадките за заличаване. В срок три месеца той трябва и да реализира наличните количества отпадъци, както и да почисти площадките.
Законопроектът, който депутатите гледат на първо четене, ще задължи и пунктовете да бъдат под видеонаблюдение.
Като цяло законопроектът предвижда и строги санкции за нарушителите - от 30 000 до 100 000 лева.