Истанбул не е само туризъм, архитектурни обекти, море, корабчета и цветни шумни пазари. Културната столица на Турция е преди всичко сбор от разнолики хора с индивидуални съдби, които не само изграждат образа на града, но и имат своето мнение за него.
Именно през техния поглед се е опитал да покаже Истанбул германският режисьор Михаел Хел в документалния си филм "Пресечна точка: Истанбул", който може да бъде видян в рамките на кинофестивала "Цветята на Корана", реализиращ се с медийната подкрепа на iNews.
Хел признава, че участниците за филма е намирал съвсем случайно – всяка вечер, докато е бил на снимки в Истанбул, е излизал с местните и така е намирал героите си. Водела го е идеята, че филмът трябва да представя гледната точка за Истанбул и живота в него на типични представители на различните обществени класи.
Така в лентата пресечна точка си дават мирогледът на младите образовани жители на града с пъстър произход, обединяващ етноси от Азия и Европа, на бунтарски настроените младежи, нарекли групата си DDR и пеещи за "Спутник", на хората на средна възраст и със средни доходи, на ромите, борещи се да запазят традициите и домовете си, на бащата от кюрдски произход, който твърди, че "кюрдският проблем" се създава изкуствено отвън.
Сред разговори за политика, за бъдещето на Европа и ролята на Турция там, за ромските проблеми и на фона на характерните за региона ритми и потропването на зарове на табла, изниква другият образ на Истанбул.
Следващите прожекции на "Пресечна точка: Истанбул" в рамките на фестивала "Цветята на Корана", който продължава до 9 февруари, са днес, 21 януари, от 20.00 ч. в Евро синема и на 29 януари от 18.30 ч. в Dada Cultural Bar. Цените на билетите са 6 лв., а за пенсионери и учащи – по 4 лв.