Италианците гласуват днес на референдум за конституционна реформа. Поти 46 млн. граждани трябва да решат дали подкрепят или не одобрените от лявоцентристкото правителството на Матео Ренци промени, които вече бяха гласувани в парламента, но без необходимото квалифицирано мнозинство, за да се реализират на практика. На този референдум няма кворум, резултат ще бъде признат, независимо от равнището избирателната активност.
Един от ключовите моменти на реформата е промяна в състава и функциите на парламента. Предлага се премахването на горната камара Сената в сегашния му вид, за да се облекчи законодателния процес, да се избегне дублирането при обсъждането на законопроектите и осигуряването на по-голяма политическа стабилност в Италия, където през последните 70 години бяха сменени 65 правителства. Според замисъла Сенатът няма да бъде избираем орган, в него ще влизат представители на областите, както и кметовете на големите градове, припомня БГНЕС. Предвижда се петима сенатори да бъдат назначавани от президента за 7-годишен мандат. Премахват се пожизнените сенатори. Горната камара няма да гласува доверие на правителството и ще бъде намалена от 315 до 100 души.
Според Ренци това ще позволи да се икономисат средства. Фактически новият Сената ще участва много ограничено в законодателния процес – ще разглежда законопроекти, засягящи само регионите или отношенията с ЕС.
Подложената на референдума реформа засяга и други институции на държавното управление. Предвижа се се редица правомощия на местните власти да бъдат прехвърлени на централното правителство, което обаче противоречи на федералистките настроения на редица области (Венето, Ломбардия и други). Мнозина в Италия са съгласни с необходимостта от такава реформа, но не и от начина, предложен от правителството на Матео Ренци. Критиците на реформата я намират за неграмотна. Интересно е, че сред тях са и съпартийците на оглавяваната от Ренци Демократическа партия.