С два пъти са намалели подслушванията в МВР. Това съобщи министърът на вътрешните работи Цветлин Йовчев, по време на отчет за дейността на министерството през първите шест месеца на управление на правителството.
Към края на 2012 година имаме 5000 искания за прилагане на СРС, сега те са малко над 2100, отчете той.
Цветлин Йовчев се похвали, че ръководството на министерството е въвело комплекс от мерки за законността и повече няма да има "тефтерчета" (визирайки случая с тефтерчето на председателя на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов).
Имахме данни за над 800 незаконно подслушвани телефони, което прекратихме, изтъкна вътрешният министър.
Той коментира положително промените в Закона за СРС, според които министърът на вътрешните работи няма да може да влияе на подслушванията, защото те ще бъдат отделени в отделна агенция към Министерски съвет.
"С промените, министърът няма да има възможност да влияе върху отделните охранителни структури и това трябва да остане така", смята Цветлин Йовчев.
Силовият министър характеризира първите шест месеца от управлението си като един изключително тежък период, в който министерството се е сблъскало с три основни предизвикателства - кризата от миграционния натиск, реформата в МВР и предизвикателствата, свързани с охраната на обществения ред по време на протестите.
Според него МВР се е справило много добре с тези предизвикателства.
Йовчев подчерта, че протестите са променили своята структура от "много по-малко спонтанно организирани към повече организирани".
"Протестът е политически. Това, че участват граждани, не го прави граждански. Искането е оставка. Няма желание за диалог или за поставяне на други проблеми", категоричен бе той.
По думите му, който стимулира тези процеси, трябва да се афишира и да поеме политическата отговорност, а не да се крие зад децата.
"Случващото се в политическите процеси насажда нетърпимост. Има политически екстремизъм. Има крайна нетърпимост към чуждото мнение и хората, които го изразяват. Ксенофобията, която се разви през последните месеци, е в резултат именно и на това. Когато сред хората се насади нетърпимост, тя може да бъде насочена навсякъде. Наблюдаваме агресия срещу полицаите – непредизвикана агресия. Липсата на ясно обществено осъждане на такива прояви, води до това”, коментира Цветлин Йовчев, цитиран от агенция "Фокус".
В тази връзка той коментира и обсадата в столично заведение, която му организираха протестиращи в събота като посочи, че за него е крайно неприемливо подобно поведение.
"В това заведение имаше хора, които нямат нищо общо с този, срещу когото се протестира, и тези, които протестират. Имаше малки деца. Не разбирам защо трябва да се случват такива неща", възмути се Йовчев.
По време на отчета стана ясно, че до края на годината ще има съкращение с 10% в администрацията и 5% в първите 6 месеца на следващата година, което ще повиши с над 5% заплатите на служителите в МВР от 1 януари.
Въпреки предвидените съкращения от МВР увериха, че имат добър диалог със синдикатите.
Министърът се похвали още, че е прекратена практиката МВР да се занимава с търговска дейност, тъй като преди това ведомството е било подизпълнител на над 50 търговски дружества, занимаващи се с охранителна дейност.
Проведохме сериозни реформи, касаещи управлението на МВР. Имаме система за планиране. Имаме система за отчитане на резултатите, която действа”, обясни още министър Йовчев.
За шест месеца министерството има по-ефективен контрол над ресурсите в обществените поръчки и имоти.
Много неща, които установихме, са от одита на Сметната палата”, допълни министърът.
Според него България е покрила всички изисквания за Шенген много отдавна, още преди това правителство да дойде на власт.
"Ние много отдавна сме готови. Всички опасения са несъстоятелни. Ние сме готови за Шенген", коментира той.