Продължава да се увеличава издръжката на живота, отчитат от КНСБ. За периода юли-септември тя била нараснала с 0,5%, а на годишна база за септември тази година, спрямо септември миналата година, ръстът е 5,8%.
2124 лева били необходими за нормална издръжка на живота на четиричленно семейство от двама възрастни и две деца. С доход под границата на бедност от 200 лева живеели 27,5% от домакинствата в България, а с доход до 270 лева – 47% от домакинствата.
Според синдикалните данни, 1/3 от работниците у нас получават заплата под средната за страната. Само 10% от домакинствата разполагали с доходи, по-високи от необходимите за нормална издръжка.
За последните 3 месеца хранителните стоки са поевтинели с 0,6%, но спрямо септември миналата година се отчита нарастване на техните цени с 6,8%.
Ръст на средната работна заплата с 3.8% отчитат от КНСБ. Тя е станала 700 лв., но това било за сметка на загубата на нови работни места. За една година (от второто тримесечие на 2010 г. до второто тримесечие на 2011 г.) 31 000 души са останали без препитание.
670 хил. души пък работят в дейности, където заплатите са по-ниски от средната за страната. В бюджетните организации през второто тримесечие на тази година се наблюдава задържане на заетите лица и темпа на нарастване на средната заплата е едва 1,8%, а реалният - минус 1,6%, заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БНР.
Дори и след увеличението на минималната заплата от септември, съотношението спрямо средната било под 40%. Средният доход на българите покрива само 59% от необходимите им за издръжка разходи. Поскъпването на живота ще продължи до края на годината заради новите по-високи цени на газ и ток от октомври.
Според Пламен Димитров, увеличение на най-ниските пенсии до 200 лева било "компромисен вариант".