През последните седмици активно се заговори за промяна в управлението на Сребърния фонд - мястото, в което най-общо казано се събират нашите пенсии. В него има около 2 млрд. лева, а идеите на Министерството на финансите са тези средства да бъдат "раздвижени" - инвестирани в ценни книжа, например.
Така средствата ще могат да бъдат увеличени, но предназначението на фонда няма да бъде променяно - ще си остане за нуждите на пенсионната система.
Според анализатори обаче, ако се стигне до тази крачка България ще остане с най-ниския фискален резерв в Европа. Средствата от Сребърния фонд са неизменна част от резерва.
Дискусии за промени при управлението на Сребърния фонд влизат днес (22 март) ще бъдат проведени по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Преди заседанието президентът на КНСБ Пламен Димитров, цитиран от БТА, коментира, че безспорно трябва да бъде разнообразен начинът, по който се инвестират средствата от Сребърния фонд. Това обаче трябва да стане при едно условие - да бъде запазена сигурността на тези средства.
За Димитров инвестициите в държавни ценни книжа, трябва да бъдат ограничени - до 30-40%, максимум до 50 и то при условие че тези средства останат в българската икономика. С други с тези средства не бива да се плащат никакви външни дългове и задължения и допълва, че ценните книжа носят по-голяма доходност, отколкото депозирането на средствата в БНБ.
Президентът на КНСБ има и рецепта за външните ни плащания. Той препоръчва България да излезе на външните пазари, а това трябва да стане максимално бързо.
Президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев пък обясни, че е притеснен от настъпилата суматоха около Сребърния фонд и от това, че вицепремиерът Симеон Дянков постоянно променя позицията си.