Теоретичното военно обучение влиза в гимназиалния курс. В девети и десети клас учениците ще усвояват по пет часа знания за защита на Отечеството.
"Без да ги занимаваме, и знаете, че това е незаконно да ги занимаваме с автомати. Ние ще ги учим какво представлява отбраната на страната, какви са техните задължения като български граждани въобще и как да действат във враждебна среда - това означава след началото на военните действия, че има скривалища, бомбоубежища,” обясни военният министър Аню Ангелов, цитиран от bTV.
Министърът на отбраната подчерта, че военното обучение няма нищо общо с обучението за действия при бедствия, аварии и катастрофи.
Депутатите приеха на първо четене Закона за резерва на въоръжените сили, който предвижда в следващите две години да бъдат съкратени над 5 000 професионални войници. Голяма част от тях се очаква да влязат в доброволния резерв на армията.
Записалите се в него ще получават по заплата и половина годишно за това че се числят в резерва. А когато бъдат извикани на служба или за участие в мисия ще получават пълно възнаграждение.
iNews припомня, че още през септември стана ясно, че в проектозакона за резерва на въоръжените сили се предвижда връщането на военното обучение в клас. Идеята на Министерството на отбраната е въведеното обучение да бъде в последните два класа на средното образование и в университети.
Но в училищата материалът ще е по-скоро теоретичен и младежите ще трябва да придобият знания за задълженията на българските граждани по отбраната на страната.
Така Министерството на отбраната ще може да прецени качествата и да извърши подбор на евентуални кандидати за постъпване на военна служба, включително като стипендианти на министерството в следващата образователна степен. Момчетата и момичетата ще се запознаят и с историята на въоръжените сили.
Тогава екипът на iNews попита младежите дали одобряват идеята за военното обучение и какво мислят по въпроса. Запитани дали искат в училище да има военно обучение, учениците от 95 СОУ "Проф. Иван Шишманов" в столицата смятат, че е добре да придобият умения по самоотбрана и знания, за това как да реагират в критични ситуации. Около същото мнение се обединиха и учители, което също единодушно изразиха своето желание за въвеждането на час по военно обучение в училище.
Повечето от младежите в 9 клас отговориха, че би им било интересно да посещават такъв час, а други казаха, че го предпочитат не толкова, заради интереса, а за да замести някой от редовните часове в училище. "Добре ще е да минем през такъв курс, защото махнаха казармата", коментира деветокласникът Иван Георгиев.
Съученикът му Димитър пък, заяви, че с подобно обучение би искал да се научи на дисциплина и самозащита. Дори момичетата от 9 клас на същото училище казаха, че биха посещавали часове по военно обучение, защото ще им бъде интересно.
Преподавателката по математиката от 95 СОУ Велина Симеонова сподели, че е посещавала като ученичка такива часове и е останала много доволна. Тя смята, че това ще се отрази добре на учениците, ако часовете са извън училищната среда. Тя не би отказала да води такъв предмет в училище, но според нея така се губи ефектът, защото няма да е в реална обстановка.
Анкетираните на сайта на iNews.bg споделят мнението на учителите и учениците от столичното училище. 43% от тях са посочили, че одобряват идеята за военно обучение в училище, защото могат да се научат полезни неща. 23% от читателите смятат, че всеки трябва да умее да борави с оръжие и идеята за връщането на военното обучение в клас определено им допада.
Почти 20% не одобряват оръжията и всичко свързано с тях, затова са посочили, че идеята за въвеждането на часове за военно обучение в училище не им допада, а според 13% подобни часове в училище и университети са загуба на време за учащите.