Астрономи за първи път "видяха" излизащи от умираща звезда джетове – гигантски струи частици с висока енергия.
Това ще помогне на учените по-добре да предскажат как ще умре Слънцето и да разберат как на негово място ще се формира планетарна мъглявина, се казва в статия, публикувана в Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.
В края на своята история звездите с маса, близка до слънчевата, се превръщат в червени гиганти, които след това изхвърлят своята обвивка и стават бели джуджета. Изхвърлената газова обвивка се превръща в планетарна мъглявина, която може да има най-различни форми.
Екипът на Андрес Санчес от университета в Бон наблюдавал звездата IRAS 15445-5449 с комплекса от шест 22-метрови радиотелескопа ATCA в Австралия. Тази звезда е разположена на 230 000 светлинни години от Земята в съзвездието Южен Триъгълник и се превръща в планетарна мъглявина.
Учените са фиксирали мощни джетове – излизащи от нея струи заредени частици. "Такива тесни и високоенергийни джетове никога преди не сме откривали при стари слънцеподобни звезди", казва Санчес. Обикновено джетовете са "атрибути" на свръхмасивните черни дупки в центъра на галактиките или на неутронните звезди. В този случай струите частици се формират благодарение на мощното магнитно поле, което се простира на 1 трилион километра от звездата.
"Радиосигналът от джета варира, което означава, че той може да е възникнал едва преди десетилетие. В продължение на няколкостотин години този джет ще образува формата на планетарната мъглявина", казва съавторът на изследването Джесика Чапмън, цитирана от РИА Новости.
Учените все още не могат да кажат ще създаде ли нашето Слънце такъв джет в последния стадий от своя живот, тъй като механизмът на тяхното раждане още е неизвестен.
"Звездата може да има невидима съставка – друга звезда или голяма планета, която й помага да създаде джет", казва Санчес, според когото тези детайли може да се разкрият с телескопите ALMA или SKA.