Физиците успяха да счупят рекорда по квантова телепортация и да преместят информация за квант светлина – фотон – в кристал, който се намирал на 25 км от този фотон.
Това постижение се явява съществена крачка напред към технологиите на квантовата криптография – невзломяеми шифри, в които за съхранение на информацията се използват частици в заплетено квантово състояние.
Квантовото заплитане е явление, проявяващо се само на квантови мащаби (на микрониво), при което две и повече елементарни частици се оказват взаимосвързани дори тогава, когато са разделени в пространството на големи разстояния, тоест намират се извън пределите на обичайните физически взаимодействия.
Голяма група изследователи от университета на Женева провели експеримент, в който на двата края на 25-километрово оптично влакно се оказали два заплетени фотона, единият – в кристал.
След това учените решили да си поиграят на "квантов билярд" и ударили фотона, който се намира извън кристала, с трети фотон.
Двата фотона при сблъсък се оказали разрушени, но информацията за квантовото състояние на третия фотон не изчезнала и била предадена в кристала, който се намирал на 25 км от мястото на сблъсъка на частиците и съдържал в себе си втория заплетен фотон.
Осъществената квантова телепортация на информацията за третия фотон в кристала (фактически – от светлина в твърда материя) е рекордна. Предишният рекорд е от 2003 година и е 6 км.