Защитници на правата на животните в Китай се обявиха срещу внасяните от Канада тюленови продукти. Повече от 40 организации от цялата територия на китайската държава се обединиха около мнението, че страната им се превръща в "поле за дъмпинг" на специфичния канадски износ, след като употребата на месо, мазнини и субпродукти от тюлени беше забранена в Европа.
Припомняме, че екоактивисти се пребориха за пълна забрана на тюленови продукти в Европа през 2009 година. Това разтревожи сериозно канадските власти и те дори потърсиха правата си чрез съда.
"Забраната сама по себе си е дискриминационна и нечестна и освен това не помага по никакъв начин за съхранението на биоразнообразието и благосъстоянието на животните" коментираха разочаровани представители на канадското правителство.
Скоро след това канадският министър на риболова и океаните Гейл Шия посети Пекин и бе постигнато споразумение за внос на на отказаните от Европа продукти на комерсиалния лов на тюлени, предаде АФП.
Според канадските власти отказът на света да приеме "плодовете" на една традиция с 350 годишна история е критично за местните полярни общности. В Канада живеят около 6000 инуити, чийто основен поминък е риболовът и ловът на северните бозайници. Отказът да се изкупува продукцията им ще доведе до жестоки финансови щети и ръст на самоубийствата сред младите представители на канадската ескимоска общност.
"Да, китайският пазар има огромна покупателна сила, но ние сме сигурни, че китайските потребители биха се отказали от купуването на продукти от тюлени веднага щом научат каква жестокост стои зад създаването им", казва един от лидерите на китайските екоактивисти.
Китай е трети по големина вносител на риба и морска храна от Канада след САЩ и ЕС.
След силната обществена опозиция в Европа и САЩ срещу внос на продуктите от тюлени, Канада се обърна към нови партньори като Япония, Китай и Южна Корея. В тези държави движенията за правата на животните са съвсем млади, но вече набират все повече сила, особено сред младото градско население.