Физиците, работещи в областта на плазмата, се опитват вече четвърт век да създадат електричество от синтеза на елемента бор, подложен на водородни атоми.
Ново проучване показва, че техните усилия са основани на неразбирането на случващите се физични процеси при реакцията. Парадоксално, но може да се окаже в крайна сметка, че тази грешка може да помогне на тези, които се опитват да направят ядрения синтез алтернативен източник на енергия, пише PhysOrg.com.
Изследователите са разработили реактори, в които изстрелват водородни атоми с високи скорости към изотопа на елемента бор, бор-11 – реакция, при която се отделят високоенергийни хелиеви ядра, наричани още алфа частици. Тези частици впоследствие минават през електромагнитни рулони, които ги трансформират в поток от електрони, създавайки електричество.
Учените от ядрената лаборатория в университета Дюк провели опити с цел детайлно проучване на ядрения синтез. Те очаквали да се потвърди сегашната хипотеза, че сблъсъкът между бор-11 и водородните атоми създава една високоенергийна алфа частица, която се използва за електричество, и още две нискоенергйни.
Оказало се обаче, че при реакцията се създават две енергийни алфа частици и една нискоенергийна. Това означава, че методът може да произведе много повече електричество, отколкото учените очаквали.
Неочакваното откритие потвърждава наблюдение, направено в далечната 1936 г., когато учени от Кеймбридж стигат до същия извод при своите несъвършени, но очевидно правилни оценки. Резултатите им обаче били забравени и никой не се сетил за тях 75 години.
Технология, базиран на ядрения синтез, може да доведе до създаването на ядрени реактори без радиоактивни отпадъци и емисии от вредни газове. Сериозна техническа трудност все още представляват и създаването на технология, която поддръжка високите температури, при които трябва да се състои синтезът от близо един милиард градуса по Целзий.