Продължават политическите интерпретации на мониторинговия доклад на ЕК. Вчера Радан Кънев разчете като успех смекчените констатации по отношение на напредъка на страната за съдебната реформа, но от БСП обвиниха управляващите за критиките.
Днес в парламента политически коментари направиха лидерите на някои партии. Според Красимир Каракачанов от Патриотичния фронт смекчаването на доклада е възможност за правителството, за парламента и всички институции да заработят. Каракачанов коментира, че мониторингът е излишен, защото не сме страна, която кандидатства за членство в ЕС, а сме член на Съюза. Той признава, че много от критиките са абсолютно основателни, но отбелязва, че съдебна реформа не може да се прави за 24 часа.
"Ако погледнем, докладът е доста по-благоприятен от това, което се очакваше", допълни лидерът на ВМРО. Но отбеляза, че това е така, защото всяко едно ново правителство, което заявява и в програмната си декларация, и в програмата за управление, добри намерения, получава някакъв шанс.
И днес реформаторите отчетоха като цяло по-смекчен тон в доклада на ЕК за България. "Въпреки че документът е подчертано негативен, той дава шанс на новото правителство да свърши работа", коментираха в кулоарите на парламента и Радан Кънев, и Мартин Димитров от Реформаторския блок.
Според Мартин Димитров е ясно, че съдебната реформа трябва да стартира веднага и да има резултати още тази година.
ГЕРБ и БСП ще коментират подробно доклада след официалното му оповестяване. Според лидера на социалистите обаче Михаил Миков няма смекчаване на констатациите в него, припомня БТА.
Росен Петров от ПГ на "Български демократичен център" също коментира, че е очаквал по-лош доклад. Той посочи, че проблемите са натрупани през последните 25 години, всеки българин знае, че корупцията е вездесъща, както и какво е състоянието на съдебната система у нас.
"На мен не ми е приятно да ми го казват чужди посланици, 96 на сто от българите, заявяват, че съдебната система не работи добре", допълни Петров. Депутатът отбеляза, че основните критики в доклада са заради корупцията и към съдебната система, по-мекият тон е заради стратегията за съдебна реформа, приета през миналата седмица от Народното събрание, която ясно показала волята на всички политически сили, без една, за реформа в тази област.
"Не бих искал страната ни да е под вечен мониторинг, но решението ще е на ЕК", добави Росен Петров. Според него България трябва да следва примера на Румъния в борбата с организираната престъпност.
Най-скептично се е изказал лидерът на "Атака" Волен Сидеров, който смята, че евродокладите са абсолютно безинтересен материал, от години създават необоснован шум у нас.
Според него тези документи нито казват нещо по същество, нито променят нещо, а са формални. "В тях има само приказки от общ характер, освен това в ЕК управлява ЕНП, тук управлява коалиция, която се води към същата европейска формация, естествено, че докладът ще е леко снизходителен", коментира още той.