В здравния сектор зрее напрежение заради предстоящото обединаване на болници. А ние, като народни представители, научаваме от медиите какви са плановете на министър Москов за болниците. Затова поканихме министъра на изслушване в здравната комисия. На изслушването се видя, че при министъра нещата търпят динамично развитие, т.е. всяко решение е предпоследно.
Тук се развивават някакви хипотези за граждански сдружения, за пълномощия, които ще имат и няма да имат управителите на обединените болнични заведения. Такова грандиозно начинание без съответната финансова обосновка и без юридическа обосновка ми се вижда доста несериозно.
Но от друга гледна точка министърът има всички пълномощия да проведе такава болнична реформа. И ако от това в крайна сметка настъпи някакъв положителен ефект – нищо, че съм опозиция, аз ще бъда първия, който ще отиде при него и ще му стисне ръката за поздрав. Но ако се получи негативен ефект от замисъла му, естествено изходът за министър Москов ще е само един – да подаде оставка.
Нямаме нищо срещу министъра. Напротив, многократно от БСП сме показвали, че сме конструктивна опозиция и даваме конструктивни предложения. Факт е, че в Закона за здравното осигуряване се приеха три наши предложения.
Но проектът за обединението на болници дава повод за основателни съмнения. На теория, когато има нещо обединено и голямо, има ефект на мащаба. Но на практика този ефект ще се загуби в другите неблагоприятни ефекти. Така че по-скоро не вярваме това да доведе до нещо положително.
Преди да стигнем до основната цел на министъра – пациентите да получават в болниците комплексна помощ и максимална удовлетвореност, първо той като принципал на държавните лечебни заведения, трябва да отговори на въпроса как ще реши проблема с техните близо над 500 млн. лв. дългове. Виждаме, че отново се избягва темата за болниците с най-големи задължения, за това какво се случва в тях и какви промени предстоят. До момента се предлагат само половинчати мерки.