Много модерно стана да се дават съвети. Съвети за всичко - от това как да станеш най-богатият човек на света, инвестирайки четири лева, как да се превърнеш в Казанова на 21 век, използвайки само стоки за един лев, как да направиш спортно тяло, тренирайки само с дистанционното или как да си връзваш обувките за 3, вместо за 5 секунди. За подобен род умнотии се изписват невероятно количеството статии, но ако бяха верни, земята щеше да е населена само със свръхчовеци, в Африка нямаше да има глад, Левски винаги щеше да е шампион, а Джъстин Бийбър щеше да е приет като послушник в Килифаревския манастир.
Няма какво да се лъжем, повечето от тези така наречени съвети са потребни точно колкото български народен представител – демек хич. Затова реших, не без помощта на колегите, да направя нещо по въпроса и да събера в един материал всички анти-съвети или по друг начин казано противоотровата срещу всички досадни и глупави клишета, които ни заливат като цунамита и се опитват да ни дават тон в живота.
"Бъдете сериозни" - Отвсякъде ни размахват пръст и ни обясняват как трябва да сме сериозни и да не си играем с живота си. Знаете ли какво? Вземете пръста им, оближете го и им го пъхнете в ухото следващия път, когато ви казват такова нещо. Да се взимаш насериозно е безинтересно, скучно и най-важното - много вредно. Няма нищо по-тъжно от млад човек, който се е надул все едно е баш шеф на Уолстрийт, а всъщност ходи в един офис и мести едни кламери. Ще ви издам и още една "тайна" - хората, които са направили велики неща, никога през живота си не са се взимали насериозно – само две имена като пример са достатъчни – Джобс и Айнщайн. Животът е игра, игривостта е най-добрият начин да се възприема светът, а ежедневието без нея е скучно, досадно и най-вече не води до успехи.
"Бъдете много амбициозни" - За съвсем краткия ми житейски опит съм забелязал, че колкото по-некадърен и лишен от качества е един човек, толкова е по-амбициозен. Какво имам предвид - некадърникът е готов да те прекара, да си припише постиженията ти, да се подмазва на шефа, да се подмазва на тези, които се подмазват на шефа. Той идва един час по-рано, за видят всички, че е първи, и си тръгва последен. Той не прави нищо повече от другите, само се опитва да се изкара много работен, а най-често друг му върши работата. Когато се иска доброволец, скача първи – точно като грозницата на сватба, която иска на живот и смърт да хване букета. Както при грозницата, така и на амбициозника парашутът не се отваря, защото всички виждат за какво става въпрос и колко са пресилени нещата. Никой не обича натегачи, а винаги, когато някой каже "бъди много амбициозен", има предвид "натягай се повече".
"Бъдете позитивни" - Позитивното мислене е чумата на 21 век и ще го твърдя, дори и шайка позитивисти да ме побият на кол. Цялата теория, че е достатъчно да мислиш позитивно, да желаеш силно нещо и небето ще се разцепи и "нещото" ще ти тупне в скута, е пълна и-ди-от-щи-на. Тази нова псевдо философия е измислена от много предприемчиви господа, които направиха пари на гърба на глупаците. После на принципа на папагалщината всички започнаха да повтарят, че трябва да сме позитивни. Ми не, не трябва, това не помага и прави хората инертни, защото вместо да се хванат и да направят нещо по-въпроса, те си седят вкъщи, гледат "Тайната" и мислят позитивно. Майната му на позитивното мислене, да на действията – ако искаш да имаш кола, иди и направи нещо по въпроса, а недей да мислиш за нея, защото най-много така да се замислиш, че да те блъсне Камаз. Не бъдете позитивни, в никакъв случай не бъдете и серопозитивни, бъдете активни.
"Правете компромиси" - Много често срещано мото. Само че има един основен проблем в него – никой не го изказва до края, в пълния му вид. Ако хората, които го прокламират, са искрени, трябва да казват "правете компромиси със себе си". Това вече аз не мога да приема. Да направиш компромис означава да тръгнеш срещу собствените си желания, да направиш нещо, което не искаш и което ще ти навреди, за сметка на другите. Веднага ще кажете, че човек понякога се жертва за сметка на друг и помага на свой близък или приятел, неглижирайки себе си. Да, така е, но тези неща не са компромиси, те са "жертва" и "помощ" и се правят точно защото искаме да ги направим. Компромис означава да преглътнеш своята гледна точка, мнението си и да пуснеш метър на някого, въпреки че не искаш. Дали Галилей е бил по компромисите? Пък и не пускайте метър на никого, защото един метър е напълно достатъчен за някого да ви заобиколи и да ви свали гащите.
"Живейте здравословно" - "Пазете тялото си, друго няма да получите." Аха, значи ми казвате, че няма да получа друго тяло и искате да прекарам живота си с това по най-скучния възможен начин? Наясно съм колко еретични слова изричам, наясно съм и че "здравословно живеещите" ще искат да разпънат това, което е останало от мене след позитивистите, на кръст, но така мисля по въпроса и не смятам да правя компромис със себе си. Манията по здравословния начин на живот е нищо друго, освен мода и индустрия, която разчита на простия факт, че всички ги е страх да умрат. И мен ме е страх, затова предпочитам да изживея краткия си живот забавлявайки се, пеейки, пушейки, правейки секс и хапвайки свински пържоли, а не да удължа времето си и да прекарам 90 години пасейки соеви кълнове и пиейки преварена вода. Освен това някога да сте виждали щастлив орел или костенурка? Аз, поне, не съм.
Александър Христов е автор в сайта за мъжка аудитория Div.bg. Сред скорошните му текстове са още: