Жените никак не са били желани на Олимпийските игри в Древна Гърция. Древните не са допускали нежните си половинки до участие в игрите, не са им разрешавали дори да припарят до стадиума. Даже ги е заплашвала смърт, ако дръзнат и се отдадат на любопитството си и се появят, дори и като зрители.
Е, имало е начин някоя Венера да победи, при това, без да нарушава правилото и да не участва самата тя. Представлявал я нейният кон. В случай, че конят спечелел, собственичката му все пак била награждавана.
Положението на дамите в спорта не се променило особено и по време на олимпийския ренесанс от XIX век. На първите официални модерни игри в Атина, 1896 година, също нямало атлети от нежния пол. Основателят на Международния олимпийски комитет смятал, че включването им би било "непрактично, безинтересно, неестетично и неправилно". Уау! Този човек дали не е бил женомразец?
В крайна сметка, през 1900 г. олимпийският огън заблестял и за дамите. Чак 12 години по-късно обаче им позволили да се съблекат и по бански, за да се състезават в плувните дисциплини. Нито една американка не взела участие - уж либералната "страна на свободата" все още не била готова да пусне гражданките на олимпиада, без да носят дълги поли.
Можем само да се радваме, че живеем във времена, в които обществото вече е направило своя овчарски скок в преодоляването на половата дискриминация. А тази година можем да се радваме особено много. Организацията на спортното събитие в Лондон показва невиждана толерантност към силните представителки на нежния пол.
Ето няколко показателни примера:
Спортните събития започнаха с женски футбол
Официалната церемония по откриването на Олимпиада 2012 вече е факт, но съревнованията вече започнаха. При това - с дамския вариант на един от най-типичните "мъжки" спортове. Футбол. Кавалерите сториха път на дамите и първите им мачове се състояха. Но преди тях, още в сряда, уменията си по игра с топката показаха женските отбори на 12 държави. Великобритания за първи път се включи на олимпийско ниво в това подразделение на любимия си спорт. И спечели! Защитничката на Arsenal Ladies Стефани Хютън изпълни чудесен гол за победното 1:0 срещу тима на Нова Зеландия.
Всички държави, дори най-строгите мюсюлмански, ще позволят на жените си да участват
След многобройни спорове стана ясно, че и последните страни в света, които упорито отказваха да пуснат поданичките си на олимпиада, са се предали. Саудитска Арабия, Катар и Брунейобещаха да включат по някоя и друга дама в представителните си отбори. Е, да, тя няма да покаже голяма част от лицето си, но дори самия факт, че ще може да покаже забрадката, е огромен скок напред. С него тазгодишните игри стават първите, в които ще има красиво дамско участие от всички над 200 страни.
Хубаво ни става, като сравним радостната статистика с положението от Атланта 1996, когато 26 държави не включиха жени в олимпийските си отбори. Говори се, че мюсюлманката от Катар дори ще получи възможността да носи националния флаг на държавата си по време на откриването довечера.
Америка изпраща повече жени, отколкото мъже
Американците отдавна не са онези дискриминативни сухари, които не са давали на жените си да се показват по бански. Тазгодишният олимпийски отбор на САЩ дори включва повече дами, отколкото господа.
За първи път ще гледаме бокс за жени
Това беше дълга и напрегната борба, с много удари под кръста на нежния пол. Боксът е признат за олимпийски спорт още през 1904 г., но доскоро оставаше единствената дисциплина в летните игри, която нямаше аналог за атлети жени. Чак през 2009 г. МОК реши да поправи тази несправедливост и тази година за първи ще се сбъдне мечтата на боксьорките да покажат силните си крошета на олимпиада.
Освен всичко останало, по всичко изглежда, че Лондон 2012 ще бъде и олимпиадата с най-сексапилните участнички досега. Вече ви представихме някои от тях, има и още много. Само сред нашите олимпийски надежди присъстват красиви лица като като "златната рибка" Екатерина Аврамова и "най-бързата бяла жена" - Ивет Лалова.
Пожелаваме успех на всички борбени дами в Олимпиадата! И се надяваме впечатляващите им постижения за пореден и този път окончателен път да докажат, че в спорта няма място за полова дискриминация. Нито където и да било другаде.
Анализът е на Деси Николова и е публикуван в Jenite.bg.