София Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване и изпълнителен директор на ПОД "Алианц България"
Доволна съм от това, че Временната комисия за проучване на дейността на пенсионноосигурителните дружества изпълни целта, която си беше поставила. А именно да провери финансовото състояние на компаниите и управляваните от тях фондове. Преди това за тях се говореха небивалици. Имаше и неща, за които дори говорещите не си вярваха. И точно заради това аз съм удовлетворена от факта, че се видя, че пенсионноосигурителните дружества нямат някакви баснословни и небивали разходи, а такива като всяко нормално бизнес формирование. В тези компании работят хора с много висока квалификация. Самият факт, че ние управляваме вече 8 млрд. лв., което представлява 10% от БВП на държавата, показва, че тези пари се управляват с много голяма отговорност.
В доклада на Временната комисия се доказа и че доходността е положителна. Реалната доходност. Т.е. след натрупаната инфлация парите, които ние сме управлявали, са запазили покупателната си способност, а не само да са се увеличили. От това също съм доволна. Доказа се, че ние сме най-регулирания бранш от небанковия финансов сектор. За мен това създава чувство на удовлетвореност. И се надявам повече да не се говорят такива работи. Защото на всеки 4-5 години се завихря някаква вълна и се започва да се говори срещу частните пенсионни фондове. Надявам се повече това да не се случва. Но пък хубавото в лошото е, че привлякоха вниманието на българите към нас. И аз трябва да кажа, че колкото и необичайно да звучи, ние в ПОД "Алианц България” имаме много сериозен ръст в развитието на доброволните партиди. Постигнахме 182% увеличение на личните вноски в доброволния пенсионен фонд. Лично за мен това беше изненада.
Въвеждането на ежемесечно оповестяване на доходността по партидите на осигурените лица в частните пенсионни фондове определено ще създаде известни трудности за дружествата. Защото това означава всеки месец до 20-то число да изчисляваме и публикуваме доходността по емитенти. Но не мисля и че това ще е нещо, което би ни създало кой знае какви проблеми. Ще се справим.
По важното е друго – да успеем да запазим втория стълб на пенсионната система и то така, че той да успее да се развива добре, за да осигури необходимата допълнителна пенсия на българите. Защото аз съм убедена, че тристълбовият модел на пенсионната система в България е Мерцедесът на осигуряването. Каквото и да си говорим, във колкото и тежка икономическа ситуация да е днес страната, аз мисля, че това не трябва да бъде повод да се разрушава нещо, което работи добре. И това доказа доклада на Временната парламентарна комисия – че пенсионноосигурителните дружества работят добре и българите трябва да имат шанс да получават нормални пенсионни доходи след като излязат от активна трудова възраст. И това е възможността. Само в такъв случай ще може да се осигури устойчивост на пенсионната система при тази демографска картина в страната. Която е меко казано доста тежка.
Аз наистина съм абсолютно горда от това, че независимо от всички проблеми, които сме срещали по пътя си дотук, ние наистина успяхме да запазим пенсионноосигурителните дружества, доверието към тях и към фондовете. И ако към днешна дата 3.5 млн. българи се осигуряват във втория стълб на пенсионната система, това би трябвало само да създава чувство на удовлетвореност не само на нас, специалистите в бранша, но и на всички. Защото това е шансът – развивайки тези три стълба, да успеем да направим устойчива системата.