Варненският апелативен съд промени днес мярката за неотклонение - от "задържане под стража” в "парична гаранция” от 30 000 лв., за Янко Попов, който е един от подсъдимите по делото за престъпната група "Килърите”. Тройна медицинска експертиза е показала влошено здраве на Попов, с опасност за живота, заради проблеми със сърцето.
Утре заседанията на съда по този казус се възстановяват, гласи съобщение на съда.
Повече от 5 години Попов е с най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража”, като има влязла в сила 5-годишна присъда по това дело за участие в престъпната група на Петър Стоянов – Сумиста, припомнят от съда.
През септември 2015 г. Варненският апелативен съд заседава за втори път по казуса на "Килърите”, след като през юни ВКС върна делото срещу престъпната група на Сумиста за ново разглеждане на втора инстанция.
Върховният съд отмени присъдата на Апелативния съд в частта за убийствата на адвоката Петър Лупов и на бизнесмена Румен Рачев, за които доживотна присъда получиха Петър Стоянов - Сумиста, Васил Костов-Кеца и Георги Вълев. Потвърди се наказанието на Петър Атмаджов от 4 години затвор за побой над либийски гражданин, като тази присъда вече е изтърпяна.
ВКС отмени 15-годишната присъда на Янко Попов и 7-годишната присъда на Райко Стойнев, признати за виновни от апелативната инстанция за убийството на Румен Рачев. На втора инстанция подсъдимите бяха оправдани за убийството на Борислав Георгиев, като в тази част присъдата влезе в сила.
В решението на ВКС се подчертава, че отмяната на присъдите за убийствата на Лупов и Рачев не води до отмяната на останалите наказания за различни престъпления, извършвани от групата на Сумиста.
Едно от тези наказания – 5 години "лишаване от свобода” за участие в организирана престъпна група за деяния, свързани с телесната неприкосновеност на гражданите, с увреждане на имущество чрез палежи и с най-висшето благо – човешкият живот, на практика вече беше изтърпяно от Янко Попов на 28 август тази година.
В съдебното заседание на Апелативен съд във Варна на 14 септември тази година, в отговор на молбата на Янко Попов за изменение на мярката за неотклонение заради влошено здраве, Апелативният съд назначи тройна съдебно медицинска експертиза с участието на кардиолог и на пулмолог, която беше изслушана днес.
Заключението на вещите лица е, че от 2014 г., когато е било правено последното изследване на подсъдимия Попов, състоянието му се е влошило. Експертното заключение посочва "абсолютна аритмия и предсърдно мъждене, което е довело да влошаване на сърдечната недостатъчност" на Попов.
Липсата на движения в затвора, емоционалният стрес и неправилното хранене, въпреки предписаната диета, е довело до сериозно повишаване на теглото на подсъдимия.
Днес съдът получи и доказателства, че апаратът, с който се поддържа дишането на Янко Попов, страдащ от сънна апнея, е неизправен. Такава апаратура не може да му бъде осигурена във Варна, счита съдът и уточнява, че е необходима хоспитализация за изследване и адаптиране на нов апарат, необходим за дишането на подсъдимия.
С оглед на всички тези нови обстоятелства, свързани с влошеното здравословно състояние на Янко Попов и констатирани от експертите, извършили тройната експертиза, съдът намира, че подходящата мярка за процесуална принуда спрямо него е "парична гаранция”.
Съдът определи нейният размер да е 30 000 лв. и уточни, че едва след внасяне на посочената сума Попов може да бъде освободен от затвора във Варна и да замине за родния Самоков.
Това определение на Варненския апелативен съд не подлежи на обжалване. Заседанията на Варненския апелативен съд по казуса на "Килърите” ще продължат на 18 и 19 ноември. Още през септември, съдът посочи имената на 10 свидетели, които ще бъдат разпитани.