Годишните щети от киберпрестъпността по света възлизат на 600 млрд. долара, подхранвани от усъвършенстването на хакерите и разпространяването на криминални пазари и криптоволути, съобщиха изследователи. Доклад, изготвен от фирмата за сигурност McAfee с Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS), показва, че кражбата на интелектуална собственост представлява около една четвърт от нанесените от киберпрестъпността щети през 2017 г., предаде БГНЕС.
Основно хакерите идват от Русия, Северна Корея и Иран, насочени са към финансовите институции, а Китай е най-активен в кибершпионажа. Изследователите твърдят, че най-бързо развиващият се компонент на киберпрестъпността е блокирането на достъп до компютърни мрежи срещу получаване на откуп, което ще подпомага от лесния достъп до пазари, предлагащи хакерски услуги.
Глобалният доклад се появи дни, след като Белият дом публикува доклад, показващ, че кибератаките струват на САЩ между 57 милиарда и 109 милиарда долара през 2016 г., предупреждавайки за "преливане" в широката икономика, ако бъдат засегнати някои сектори. В световен мащаб престъпниците използват същите инструменти за кражба на данни или измами със самоличност, банкови хаквания и други престъпления в кибернетичното пространство, като анонимността се запазва, като се използва биткоини или други криптовалути.
"Цифровият свят трансформира почти всеки аспект от нашия живот, включително риска и престъпността, така че престъпността да е по-ефективна, по-малко рискова, по-печеливша и никога не е била по-лесна за изпълнение", каза Стив Гробман, главен технологичен директор на McAfee. Заместник-шефът на центъра за стратегически и международни изследвания Джеймс Люис заяви, че междувременно геополитическите рискове от киберпрестъпността са ключов елемент в тези атаки.
"Нашето изследване разкри факта, че Русия е лидер в киберпрестъпността, което отразява уменията на нейната хакерска общност и нейното презрение към западното правоприлагане", каза Люис. "Северна Корея е на второ място, тъй като нацията използва кражбата на криптираща валута, за да подпомогне финансирането на нейния режим, а сега виждаме разширяващ се брой центрове за киберпрестъпност, включително не само Северна Корея, но и Бразилия, Индия и Виетнам". Най-новият доклад на McAfee-CSIS показва, че щетите от киберпрестъпленията са нараснали от приблизителната оценка за 2014 г., която е била 445 милиарда долара.