Изпитанията на революционния космолет Skylon, разработван от компанията Reaction Engines, могат да започнат съвсем скоро.
Правителството на Великобритания се съгласи да задели 60 млн. паунда (около 91 млн. долара) за създаването на иновационната силова установка SABRE – хиперзвуков комбиниран въздушно-реактивен/ракетен двигател с предварително охлаждане.
Предполага се, че Skylon ще осигурява евтино извеждане на орбита на 12-15 тона товар. Конструкцията на апарата е такава, че той няма отделящи се степени. Излитането и кацането на Skylon е самолетно, което значително опростява експлоатацията.
След издигането от пистата силовата установка SABRE ще работи като хиперзвуков правопоточен въздушно-реактивен двигател. Въздухът под високо налягане се доставя в горивната камера, където в качеството на гориво се използва водород. В такъв режим SABRE ще функционира, докато корабът не се ускори до петкратна скорост на звука, а височината не достигне 25 км. След това силовата установка ще преминава в ракетен режим с окислител във вид на течен кислород.
Описаният принцип ще позволи значително да се намали количеството окислител – така ще отпада необходимостта от изхвърляне на отработената степен.
Но има проблем: въздухът, подаван в горивната камера, трябва да бъде сгъстен до 140 атмосфери. Това е свързано с такова нагряване, че всеки от известните материали просто ще се разтопи.
И тук в работа влиза иновационната разработка на Reaction Engines – система за предварително охлаждане, позволяваща да се свали температура от 1000˚C до -150˚C за 0,01 сек! В камерата за предварително охлаждане се задейства двустепенна схема "газообразен хелий – течен азот".
Преди около година Reaction Engines съобщи за успешни наземни изпитания на предварителния охладител. Дали инженерите са успели да преодолеят "слабото място"? Изглежда, че е така. Ето че и британското правителство е готово да задели за проекта съществени пари.
Сега Reaction Engines ще може да пристъпи към създаването на прототипа на силовата установка SABRE, която трябва да бъде конструирана към 2017 г.
През 2020 г. се очакват първите изпитания на собствения космолет Skylon, който теоретично има всички шансове да революционира космическия отрасъл.
Вижте видео и галерия от космолета на бъдещето: