Десетки българи се възползваха от услугата за онлайн проверка на страницата на Централната избирателна комисия (ЦИК), за да проверят дали данните им присъстват в подписка за регистрация на партия или коалиция за предстоящите евроизбори. Доста от тях обаче останаха неприятно изненадани.
Една от потърпевшите се оказа и Виктория Кътова. "Оказа се, че съм се подписала за Националистически парии на България. Това е коалиция между партия "Свобода” и "Либертас България”. Тя беше категорична, че не е слагала подписа си под каквато и да е подписка за партия или коалиция. Виктория сподели, че се е подписвала за друго движение, на което симпатизира, но то дори не е учредено като партия.
"Разбрах, че съм се подписала за тази коалиция, след като мой приятел сподели страницата на ЦИК и аз реших да проверя дали данните ми са използвани", каза Кътева и добави, че подписът и ЕГН-то ѝ и са откраднати.
Същият е случаят и с Ангел Пилев. Той пък се е подписал за Българска националистическа патриотична партия. Преди време той се е подписвал за предсрочни избори.
"Всеки един от избирателите, които се е подписал, или има съмнение за това, без да го е направил, трябва да направи проверка на нашата страница." Това посочи говорителят на ЦИК Александър Андреев в ефира на Нова телевизия.
Той уточни, че органите, които следва да бъдат сезирани, са различни и ЦИК няма тези компетенции.
"Едната възможност е да се обърнат към Комисията за защита на личните данни. Другата възможност е да се сигнализира прокуратурата”, посочи Андреев.
Оказва се, че въпреки че дадена партия е използвала крадени данни и подписи, тя ще бъде допусната до избори, щом има необходимия брой.
В същото време стана ясно, че днес (15 април) в 14:00 часа в ЦИК ще се отвори офертата на участника в конкурса за компютърна обработка на данните в РИК и ЦИК за изборите за Европарламент на 25 май, съобщават от ЦИК. На отварянето могат да присъстват участниците в конкурса или техни представители, както и представители на юридически лица с нестопанска цел и на медии.