Варненският апелативен съд потвърди две "парични гаранции” и "домашен арест” за трима от варненска група за източване на ДДС. С това апелативният съд потвърди определеното от Варненския окръжен съд през миналата седмица, а именно - 5000 лева гаранция за Пламен Ангелов и Кирил Жечев, и домашен арест за Красен Желязков.
Те са разследвани за организиране на престъпна схема за източване на ДДС от държавния бюджет чрез верига от "кухи" фирми за фиктивни сделки със зърно.
Апелативният съд определи като неоснователен частния протест на прокуратурата срещу паричната гаранция в размер на 5000 лева за Пламен Ангелов и срещу "домашния арест” на Красен Желязков. Без уважение бе оставена и жалбата на Кирил Жечев, който молеше за намаляване размера на гаранцията.
Ангелов, Жечев, Желязков, както и Димитър Димитров са обвиняеми по досъдебно производство, започнало на 21 май тази година. Според разследващите 33-годишният Пламен Ангелов бил пълномощник на част от тези фирми, като получавал и предавал на Димитров изтеглените от банките пари.
Желязков пък набирал хора с нисък социален статус, на чието име се регистрирали фирмите. Той също бил пълномощник на част от тях, теглил пари в брой и ги предавал както на Ангелов, така и на Димитров.
Следствените действия установили, че 36-годишният Димитър Димитров е организатор на престъпната схема за източване на ДДС чрез вериги от фирми, регистрирани на малоимотни лица, които отчитали "кухи” обороти. Четиримата мъже бяха задържани при акция на ГДБОП до механа "Старо село” във Варна, като от три автомобила бяха иззети 450 000 лв.
Днес Апелативният съд във Варна сподели всички изводи на първата съдебна инстанция, според които събраните в хода на разследването доказателства не водят по несъмнен и категоричен начин до обоснованото предположение, че Ангелов е извършител на престъпната дейност, за която е привлечен като обвиняем. И този съд, въпреки твърденията на обвинението не намери по делото доказателства за друго досъдебно производство, водено спрямо Ангелов. Според апелативния съд преценката на всички материали по делото не водят до извода, че обвиняемият може да се укрие или да извърши друго престъпление.
С чисто съдебно минало е и 31-годишният Жечев, който пък поиска да бъде намален размерът на паричната гаранция. Апелативният съд остави без уважение жалбата и потвърди посочения размер от 5000 лева като обоснован и съобразен с високата обществена опасност на деянието.
Като неоснователен бе определен и частният протест на прокуратурата срещу определения "домашен арест” на Красен Желязков. Обвинението припомни, че разследваният за данъчни измами мъж и осъждан вече 3 пъти за умишлени престъпления, в т.ч. и данъчни, а последната му условна присъда е влязла в сила преди година. Въпреки събраните по делото данни, от които може да се направи обоснован извод за съпричастието на Желязков към престъпната схема за източване на ДДС, и според втората съдебна инстанция не са налични доводи, които да обосновават реална опасност, че той може да се укрие от наказателно преследване.
Определенията на Варненският апелативен съд не подлежат на обжалване.