Кузман Илиев: Дефицитът може да се окаже, че и за 2024 г. е по-висок, отколкото трябва

Ако дългосрочно имаш токсична икономическа среда и хазната ти е на червено, рано или късно, дори да влезеш в еврозоната, тези проблеми ще избият, смята икономистът

по статията работи: iNews | 27.01.2025 | 13:40
Кузман Илиев: Дефицитът може да се окаже, че и за 2024 г. е по-висок, отколкото трябва
личен архив
Повече за:

Икономистът Кузман Илиев и доц. Косьо Стойчев- преподавател по "Регионално развитие и икономическа география” към СУ "Климент Охридски", коментираха в студиото на "Твоят ден” по Nova News напрежението в парламента около влизането на България в еврозоната.

"Ако дългосрочно имаш токсична икономическа среда и хазната ти е на червено, рано или късно, дори да влезеш в еврозоната, тези проблеми ще избият. Грешката е колективна и сега всички си мият ръцете”, смята Илиев. И поясни, че не е привърженик на зоната. "Тя дава пари на онези правителства, които харчат повече, отколкото имат от данъци”, твърди икономистът.

 "Факт е, че няма да успеем да смъкнем инфлацията в 1.5 на 100. По-драматично е положението с дефицита, който може да се окаже, че и за 2024 г. е по-висок, отколкото трябва. Изпуснали сме юздите. Самата еврозона е последствие. Ако си правим нещата, както трябва, инфлацията ни е ниска и политиците ни знаят как да харчат, няма проблем, ще приемем еврото”, каза още Кузман Илиев.

Според доц. Стойчев страната ни се намира в ситуация, в която всички, включително изпълнителната власт, трябва да разберат, че увеличаването на доходите не може да се случи през бюджета. По думите му това трябва да стане през растеж на бизнеса. "Когато всичко се обърка, започнаха да говорят за увеличаване на данъците и минималната работна заплата за пореден път. Това е допълнително наливане на опасни фактори в пожара на инфлационния натиск. По този начин не може да се отървем от това, което ни пречи да се доближим до еврозоната. Повтарят една и съща грешка. Похарчиха се голямо количество пари, като заложиха не само настоящ дефицит, но и бъдещ такъв”, допълни още той. И поясни, че няма никакви реформи в службите и държавната администрация.


 

 


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

ТВ програма

Кино

  • Сега Спортни новини
  • 21:00 История.bg
  • 22:00 Любов и саможертва тв филм /4...
  • 23:00 По света и у нас
  • 23:25 Ал Хайба тв филм /11 епизод/ (12)
  • 00:10 Още от деня специално издание /п/
  • 00:40 100% будни сутрешно токшоу с...
  • 02:15 Култура.БГ предаване за култура с...
  • Сега "Ергенът" - романтично риалити с...
  • 22:15 "Коя е тази песен?" - музикално шоу...
  • 23:15 bTV Новините - късна емисия
  • 23:45 "Добрият доктор" - сериал, с.6, еп.6
  • 00:30 "Спирала" - сериал, с.4, еп.1
  • 01:45 "Приятели" - сериал
  • 02:10 bTV Новините /п./
  • 02:50 "Преди обед" - токшоу с водещи...
  • Сега "Hell’s Kitchen България" (нов...
  • 23:00 Новините на NOVA
  • 23:30 "ФБР" - сериал, сезон 4
  • 00:30 "Частни детективи" - сериал, сезон 3
  • 01:20 "Черният списък" - сериал, сезон 7
  • 02:15 "Врагът отблизо" - сериен филм
  • 03:15 "Наследство" - сериен филм /п/
  • 04:10 "Свободна да избира" - сериал /п/
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.