Във Велико Търново европейската инициатива "Нощ на музеите" за шести път ще се проведе този петък, 18 май, в Регионален исторически музей. Събитието е посветено на Древен Рим и ще мине под надслов "Carpe Diem! - Улови мига!".
Организаторите от музея са подготвили динамична и препълнена с атрактивни събития програма, която започва в 20 часа на 18 май и ще продължи до 1 часа на 19 май. Идеята е посетителите да преоткрият музея като място между знанието и удоволствието. По различен начин посетителите ще могат да се докоснат и дори да опитат от някои от проявленията на богата римска култура, която ни е оставила древната цивилизация.
Гостите ще получат като подарък символични сувенири, ще могат да опитат ястия, приготвени по римски рецепти, да се насладят на римска поезия и танци.
Наред с разнообразните материали от римската епоха, представящи бита и културата на населението, живяло в региона на Велико Търново, за пръв път в специална витрина ще бъдат показани открити находки с еротичен характер. Такъв тип предмети не се откриват често при проучвания и винаги карат специалистите да се замислят за какво става дума – дали за секс или пък в тях се крие закодиран друг смисъл, свързан с представите, вярванията, религиозните церемонии и ритуали на древните.
Специални гости на "римската вечер" ще бъде групата за исторически възстановки Първа тракийска кохорта от Свищов. Балерината Алебена Костова от МДТ "Константин Кисимов" ще изпълни танца на Саломе, а студенти от специалност приложна лингвистика с италиански език от ВТУ ще направят презентации за античното наследство на Древен Рим и за римските крепости в България. Ше бъдат рецитирани на български, италиански и латински език и произведения на римски автори.
По повод Международния ден на музеите - 18 май, всички музейни експозиции в старата столица ще бъдат отворени за безплатни посещения от 9 до 17:30 часа. А за най-любознателните е обявен Ден на отворените врати в лабораторията за консервация и реставрация към РИМ - В. Търново, втора по големина в страна. От 10:00 до 15:00 часа седем реставратори ще покажат как се обработват и съхраняват керамика, метал, книжни издания, текстил и огнестрелни оръжия. В лабораторията може да проследите и работата на единствения в България специалист по консервация на археологически тъкани д-р Иван Чокоев.
"Лабораторията не е място, което се посещава всеки ден, напротив, там достъпът на външни лица е контролиран с оглед безопасността на предметите и опасностите, свързани с използваните химически", каза пред журналисти директорът на музея Иван Църов.