Излезе от печат второ, допълнено издание на "Подлите времена" (ИК "Изток-Запад") – една особено актуална книга на известния български политик, литератор и поет Едвин Сугарев.
Авторът разглежда последните 24 години преход като перестройка, целяща да съхрани господството на посткомунистическата класа, но и поглежда с надежда към идните поколения, които изразяват гласно своето недоволство от случващото се в България.
Настоящата 2013 година ще остане в родната история като година на множество протести и контрапротести – както в София, така и в цялата страна, – които продължават вече месеци наред. Този наболял въпрос е разгърнат обстойно и в особено актуалното второ, допълнено издание на "Подлите времена" на българския политик и общественик Едвин Сугарев.
Литераторът коментира дългия и мъчителен период на прехода и го разглежда като перестройка, чиято цел е да съхрани господството на посткомунистическата класа и на мрежата на ДС, отгледала си здрава и ненапускаща властта олигархия. Сугарев обръща специално внимание на протестите от последните месеци. Той смята, че те са физическият израз на пробуждането от дълбокия сън, в който обществото бе изпаднало години наред...
В предговора към "Подлите времена" Сугарев пише: "Anno Domini 2013. Нарекох нейните месеци "подлите времена". И не смятам, че сбърках – защото подлостта и наглостта на управляващите бяха нейни белези. За щастие – не само те. Защото тази година е и рожденна. Защото в нея се пробудиха българите, заспали тежък сън – и осъзнаха себе си като граждани.
Защото продължаващите месеци протести доказаха, че чувствителността на младите не е притъпена – и че има надежда България да се превърне в нормална страна. И същите тези "подли времена" по парадоксален начин се оказаха и времето, в което осъзнахме значението на гражданската доблест, на солидарността и достойнството, на свободата."
Сугарев завършва българска филология в СУ "Св. Климент Охридски" през 1978 г., а впоследствие защитава докторантура на тема "Българската литература след Първата световна война и немският експресионизъм". Работи като научен сътрудник в Института за литература в периода 1986-1990 г., като междувременно преподава нова българска литература в СУ и води лекции върху българския експресионизъм към ПУ "Паисий Хилендарски". Сугарев е редактор на литературния алманах "Мост" (1989), част от редколегията на сп. "Литературна мисъл" (1990), а също и редактор на "Литературен вестник" в периода 1991-1996 и от 2003 г. до днес. Автор е на редица стихотворения и литературни критики, както и на романа "Невъзможните убежища на поезията". Сугарев е народен представител в 7. Велико народно събрание (1990-1991), в 36. и 37. Народно събрание (съответно 1991-1994 и 1995-1997). Заместник-председател е на комисията против корупцията, а от 1997 до 2002 г. е посланик на България в Монголия и Индия.