Домът на киното и международният кинофестивал "Милениум" ще представят филма от документалната програма ХОТ ДОК "Неохотният революционер" на 8 януари от 18.00, вход свободен.
Филмът на режисьора Шон Макалистър разказва за Арабската пролет в Йемен, видяна през очите на екскурзовода Каис. Младият мъж е настроен скептично към промените в страната си, но по време на заснемането на филма променя убежденията си.
Темата за Арабската пролет, довела до падането на старите режими в арабския свят е обширна, сложна и трудна за синтезиране в рамките на един документален филм.
В "Неохотният революционер" режисьорът Шон Макалистър избира да подходи към нея, като я анализира през очите на един човек – героя на филма Каис.
Макалистър скъсява дистанцията между камерата и обекта си, като става част от света на героя.
Каис е екскурзовод и режисьорът се включва в туристическата група, която той води. Минималният екип, използван за заснемането на филма също е ключов инструмент за постигане на непосредственост и в крайна сметка за приближаване до търсената истина, която е крайна цел на документалното кино.
Политическите сътресения в Арабския свят са добре познати на Макалистър. През 2005 година режисьорът заснема "Пианистът от Багдад", отличен със специалната награда на журито на фестивала Сънданс. Така с началото на Арабската пролет той се насочва към държава, която все още е спокойна – Йемен, като предчувства, че и там вълната на промяната няма да закъснее. Инстинктът му не го подвежда и с началото на снимките на филма размириците в големите градове започват.
"Неохотният революционер" е петият филм на английския документалист Шон Макалистър и пример за отлично документално кино.
Макалистър е познат на българската публика с филмите "Пианистът от Багдад” 2005 и "Токио – история на любов и омраза” 2009.