Археолози са открили уникален масивен бронзов кръст на 1500 години при разкопки на раннохристиянски град под днешния Сандански. Това съобщи Владимир Петков – директор на Археологическия музей в града.
Кръстът е литиен, с височина 54 см и широчина 30 см. Има шип, който е бил забиван в дървения прът, когато е започвало литийното шествие. Предполага се, че то е преминавало по градската част или е правено в района на базиликата.
Това още един път показва значението на античния Партикополис – раннохристиянския град под днешния Сандански, като един от най-важните християнски центрове на територията на България.
"Кръстът е оформен с окръжности по всички рамена и е подобен на рисуваните червени кръстове, открити при разкопки в други археологическите обекти в града – гробницата-мавзолей на ул. "Горно Броди" през 2008 г. и гробницата от Ловния дом през 1934 г.", посочи Петков.
Подобни рисувани кръстове са уникални по форма и са характерни за Солунския екзархат, който до VII век е бил под юрисдикцията на римския папа. Засега такива са откривани в Солун и в Сердика (София). В момента реликвата е в Националния исторически музей за лабораторни изследвания, които ще установят дали има надпис или друга украса, допълва БТА.
Освен кръста на територията на Епископския комплекс са открити и други находки. Теренът на Епископската базилика е превърнат в момента в строителна площадка, след като тук през ноември 2013 г. започна изпълнението на проекта за археологическия парк, финансиран с шест милиона лева евросредства.