Трябва да се запази поне част от уникалното неолитно селище отпреди близо 8 000 години край село Мурсалево, през което трябва да мине трасето на бъдещата автомагистрала "Струма". За това ще се боря докрай, в непрекъсната връзка съм и с инж. Лазар Лазаров - председател на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура”. Целта е заедно да намерим решение, което да позволи тук да се направи един музей на открито”, съобщи днес пред журналисти министърът на културата в служебното правителство доц. д-р Мартин Иванов. Министър Мартин Иванов днес пристигна на мястото на археологическите разкопки край кюстендилското село Мурсалево, за да обсъди на терен проблема с опазването на находките с ръководителя на екипа археолози проф. Васил Николов от НАИМ на БАН. Министърът на културата доц. д-р Мартин Иванов подчерта, че разкритата археология задължително трябва да бъде съхранена за поколенията, тъй като по негови думи древното селище е повод за гордост за нацията ни.
"Тук е имало истински мегаполис за онова време, а жителите са били над 1000, което е страшно много за онази епоха. Улиците са идеално прави, имало е къщи и на два етажа. Проф. Васил Николов се бори като истински лъв за запазването на това уникално културно наследство. Трябва обаче и обществен натиск в тази посока. Българското общество трябва да си даде сметка, че няма народ без култура, но има култури без народи", посочи още министър Мартин Иванов. Той отбеляза, че с откриването на музея на открито този район ще се превърне и в една прекрасна туристическа дестинация, която ще привлича хиляди туристи от различни страни, а магистралата ще осигурява удобен и бърз достъп до тази уникална историческа забележителност.
Проф. Васил Николов съобщи, че се водят преговори и с управляващия орган, както и с изпълнителите, за да се спаси част от обекта с цел останките на селището да се превърнат в музей на открито. "Държавата може евентуално да закупи и съседните парцели, които също ще изследваме", уточни проф. Васил Николов. Наш дълг, наша отговорност е да запазим това неолитно селище, всичко започва оттук, ще търсим варианти тези находки да бъдат съхранени и подходящо експонирани, каза министър Мартин Иванов по време на огледа на обекта. Той заяви също, че не бива вече с лека ръка да се отнасяме към културно-историческо наследство, разкрито по нашите земи. Разбира се, не е само археологията, аз визирам и галериите, театрите, изобщо българската култура и българската история ни дават страшно много поводи за гордост. Но същевременно ние често се отнасяме с нея по един, бих казал, немарлив начин, каза още министърът на културата доц. д-р Мартин Иванов. В тази връзка той обеща в близките седмици да запознае представителите на медиите и с други проблемни сектори на българската култура, които спешно се нуждаят от финансова подкрепа. Още през следващата седмица ще поканим медиите и в хранилищата на Българската национална филмотека в Бояна, за да видят те при какви именно условия се съхранява там българската визуална култура и история, заяви министър Мартин Иванов.