Българските меломани предпочитат чуждестранна музика пред българската. Това съобщиха от Българската асоциация на музикалните продуценти по повод ежегодния Доклад за потребителските нагласи на международната организация IFPI. Според документа, световните тенденции показват, че слушателите проявяват все повече интерес към местни жанрове и изпълнения. Това обаче не важи за българските потребители на музика, съобщават от БАМП.
Средно статистически всеки един от нас се наслаждава на музика по 17.8 часа на седмица, като автомобилът се оказва най-предпочитаното място за слушане на музика, отбелязват още от IFPI, като уточняват, че все още над една трета от населението по света достига до любимите си парчета нелегално.
"Този доклад показва и придизвикателствата, пред които музикалната общност е изправена. От една страна, това е нарастващата заплаха от нарушаване на авторското право и сродните му права в дигитална среда, а от друга - невъзможността да се постигне справедливо възнаграждение от някои платформи и услуги, които дават достъп до качено от потребителите съдържание. Политиците в цял свят анализират тези проблеми и все по-активно се ангажират с тяхното решаване", казва Франсис Муур, изпълнителен директор на международната федерация на звукозаписната индустрия (IFPI).
И у нас пък стриймингът остава предпочитаният начин за достъп до музика. В България активните потребители на легални дигитални услуги са над 100 000 души, а сред тях преобладават младите професионалисти от големите градове. Наблюдава се интерес към разнообразна и разнородна по жанр и стил музика.
Показателен в това отношение е фактът, че у нас 100-те най-стриймвани песни формират едва 5% от общия брой стриймвания. И друг любопитен момент в потребителските нагласи на българина – ползването на дигитални услуги става масово от настолни компютри, а достъпването до музика чрез мобилни устройства у нас е под средното за света, коментира и изпълнителният директор на БАМП Ина Килева, цитирана от "Монитор".