За "Нещата, без които не можем"

Артшествие по улиците на София предизвика усмивките на хората

по статията работи: Елена Кирилова | 21.10.2011 | 10:43  9 Виж всички снимки
Повече за:

Артистично шествие "Нещата, без които не мога” премина през столицата на 20 октомври, а целта беше да провокира хората да споделят кои са нещата, без които не могат в ежедневието си.

Интерактивното улично представление потегли от фонтана пред Централната баня, премина по пешеходните зони до Народния театър, Софийския университет, Борисовата градина и за финал се спря пред Националния дворец на културата (НДК). Във всяка точка от маршрута деца и възрастни имаха възможност да напишат върху тениските на шестимата участници кои са нещата, без които не могат, когато са във форма, когато са на парти, когато пътуват и когато са на работа.

И докато някои бяха по-практични и написаха "моята дебитна карта”, то други споделиха по алтернативен начин, че това, което прави ежедневието им по-приятно, са именно приятелите.

Маскирани с огромни цветни очила и други пъстри аксесоари, актьорите се погрижиха да върнат усмивките на лицата дори и на най-умислените.

"Идеята е да накараме хората да излязат от призмата на материалния свят и да помислят кои са нещата, без които наистина не могат, встрани от iPhone-ите и всички джаджи, с които сме напълнили джобовете си”, обясни за iNews Камен Кънев, един от организаторите.

Събитието се организира от пазара за изкуство и култура "Human Thinks”. Специално за пърформанса на ключови места в София бяха разположени арт инсталации, облепени в листчета, от които всеки можеше да си "откъсне”. Пред Централната баня за целта беше използвана цяла пейка, пред Френската гимназия пък облепен беше стълб. Още две подобни инсталации имаше и в градинката на Паметника на Съветската армия.

Всяко листче съдържаше информация за конкурс, организиран във Facebook, където всеки желаещ може да качи снимка на нещото, без което не може. Двете фотографии, които съберат най-много харесвания, ще донесат на авторите си интересни награди.

И докато за едни пърформансът беше приятен повод за забавление, то за други беше ужасна проява на кич. Въпреки множеството скептични погледи инициативата може да се похвали с успех – голяма част от хората откликнаха веднага и с радост споделиха с кое не биха се разделили никога.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


7 d.krumova _ 21.10.2011 | 16:53
Аз пък мога да споделя без какво мога – без интернет и телевизия. Дори бих инициативата „Един изцяло offline ден“, прекаран в медитативна поза и житейски размишления, под ритъма на двете периодично удряни едно в друго дървени кубчета.
6 V D 21.10.2011 | 13:48
Аз не мога без семейството и приятелите си, иначе всичко друго е преходно. Много добра инициатива, поздравявам всички, които са я измислили. Спомням си когато беше Световния ден на прегръдката, който е на 21 януари имаше хора, които обикаляха по улиците и предлагаха прегръдки. Беше много забавно. Обичам подобни инициативи. :)
5 Стамена Георгиева Георгиева 21.10.2011 | 13:44
"Идеята е да накараме хората да излязат от призмата на материалния свят и да помислят кои са нещата, без които наистина не могат, встрани от iPhone-ите и всички джаджи, с които сме напълнили джобовете си”, обясни за iNews Камен Кънев, един от организаторите." Трудно е да накараш човек да се откъсне от материалното в днешно време. Забелязала съм колко много хора тръгват на почивка с лаптопа или таблета си. Това не е почивка. Аз си взимам книги, защото в ежедневието не ми остава много време за четене, а за компютъра даже не се сещам.
4 Мариана . 21.10.2011 | 13:32
Оригинално хрумване, което със сигурност е накарало хората да се замислят поне малко кое е наистина ценното и не робуваме ли прекалено много на материалните неща. Аз например не мога без семейството, любимия човек, приятелите си и домашните зверчета, без тях наистина бих се чувствала много, много сама...
3 Свежка . 21.10.2011 | 13:14
Овлажняващ балсам за устни! Това е нещото, без което не мога. Усещането за сухота и изпръхналост ме изкарва от контрол.
2 Ани Г. 21.10.2011 | 11:07
Музика, планина, приятели, контакти, любов, излизане забавление:) Това се нещата без които не мога и разбира се, най-вече - родителите ми! Сигурно има още, но това ми идва на прима виста! :) Много хубава кампания, поздравления!
1 Станимира Георгиева 21.10.2011 | 11:01
"И докато някои бяха по-практични и написаха "моята дебитна карта”, то други споделиха по алтернативен начин, че това, което прави ежедневието им по-приятно, са именно приятелите." Браво на вторите! Защото и С и БЕЗ кредитна карта, приятели не може да си купиш никога :)

ТВ програма

Кино

Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.